Bogdan Święczkowski został wiceministrem sprawiedliwości

Premier Beata Szydło, na wniosek ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, powołała we wtorek Bogdana Święczkowskiego – b. prokuratora i b. szefa ABW – na stanowisko wiceministra sprawiedliwości – poinformował w środę resort na swej stronie internetowej.

Urodzony w Sosnowcu 45-letni Święczkowski był prokuratorem; za czasów rządów PiS był szefem biura ds. zwalczania przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej, a potem – w latach 2006-07 – także szefem ABW. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UJ. Ukończył też studia podyplomowe z zakresu prawa europejskiego. Ostatnio był wykładowcą akademickim.

Jest jednym z założycieli i działaczem Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów „Ad Vocem”. W 2009 r. kandydował w konkursie na Prokuratora Generalnego, ale nie zdobył poparcia Krajowej Rady Sądownictwa. Był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego, a w 2011 r. wystartował też w wyborach do Sejmu.

„Bogdan Święczkowski zrzekł się wynagrodzenia zasadniczego Podsekretarza Stanu” – poinformował wydział komunikacji społecznej i promocji Ministerstwa Sprawiedliwości.

Wcześniej wiceministrami sprawiedliwości zostali: Patryk Jaki, Marcin Warchoł i Łukasz Piebiak.

PAP/RIRM

drukuj