PAP/EPA

Prezydent A. Duda w depeszy kondolencyjnej: Książę Filip był jednym z symboli brytyjskiej Korony

Książę Edynburga był jednym z symboli brytyjskiej Korony, której wiernie służył przez tak wiele lat; z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa – napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej skierowanej do brytyjskiej królowej Elżbiety II.

 

Prezydent skierował w piątek depeszę kondolencyjna do Jej Królewskiej Mości Elżbiety II Królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z powodu śmierci Księcia Filipa.

„Z ogromnym smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Księcia Filipa. W imieniu własnym i Narodu Polskiego składam na ręce Waszej Królewskiej Mości najszczersze wyrazy smutku i ubolewania” – napisał Andrzej Duda w depeszy.

Podkreślił, że „Książę Edynburga był jednym z symboli brytyjskiej Korony, której wiernie służył przez tak wiele lat”.

„Był silnym wsparciem dla Waszej Królewskiej Mości i wszystkich obywateli Zjednoczonego Królestwa, zarówno w życiu osobistym, jak i w służbie państwowej” – dodał prezydent.

Polski przywódca zaznaczył, że „w Polsce do dziś z sentymentem wspominamy wizytę królowej Elżbiety oraz Księcia Filipa w Warszawie w 1996 roku.

„Śmierć Księcia Edynburga to niepowetowana strata dla Zjednoczonego Królestwa, Wspólnoty Narodów oraz całej społeczności międzynarodowej. Cześć Jego pamięci!” – napisał prezydent Andrzej Duda.

99-książę Filip, mąż królowej Elżbiety II, zmarł w piątek rano na zamku w Windsorze, do którego powrócił 16 marca po miesięcznym pobycie w dwóch londyńskich szpitalach.

PAP

drukuj