Hieronim Wolniak. Źródło: IPN

IPN przeprowadził ekshumacje na cmentarzu w Katowicach

Prokuratorzy IPN przeprowadzili w ostatnich dniach ekshumacje szczątków dwóch osób, pogrzebanych na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach. Wiele wskazuje, że należą one do Hieronima Wolniaka i Jana Mulaka, skazanych bezprawnie na śmierć w latach 40.

Wydobyte szczątki zostaną teraz poddane badaniom genetycznym celem identyfikacji.

Informację o przeprowadzonych pracach ekshumacyjnych przekazała w piątek PAP Monika Kobylańska z katowickiego oddziały IPN.

„W okresie od 6 do 9 kwietnia 2021 roku prokuratorzy Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach zarządzili przeprowadzenie ekshumacji szczątków dwóch osób pogrzebanych w nieoznaczonych mogiłach na terenie Cmentarza Komunalnego w Katowicach” – podał Instytut w komunikacie, podpisanym przez naczelnika pionu śledczego IPN w Katowicach prok. Michała Skwarę.

Jak dodał prok. Michał Skwara, w prowadzonych śledztwach zgromadzono materiał dowodowy wskazujący, że w tym miejscu zostali skrycie pochowani Hieronim Wolniak i Jan Mulak. Obaj byli represjonowani za działalność na rzecz „niepodległego bytu Państwa Polskiego” i bezprawnie skazani na kary śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach w 1946 i 1947 roku. Z dotychczasowych ustaleń prowadzonych przez IPN śledztw wynika, że ujawnione szczątki ludzkie mogą być ciałami właśnie Wolniaka i Mulaka.

„W toku ekshumacji przeprowadzonych z udziałem specjalistów z Biura Poszukiwań i Identyfikacji, w tym biegłych z zakresu antropologii i archeologii, zabezpieczono szczątki ludzkie, które następnie zostaną poddane badaniom biegłych z zakresu genetyki sądowej celem ich identyfikacji” – wyjaśnił IPN w komunikacie.

PAP

drukuj