fot. wikipedia

M. Małecki: Skarb Państwa nie może być pasieką dla grup interesów

Przez lata środowiska liberalne wmawiały nam, że Polacy nie potrafią zarządzać majątkiem – taka polityka osłabiła Polskę i doprowadziła do ubóstwa wiele polskich rodzin – powiedział minister Maciej Małecki, analizując zmiany zarządzania spółkami SP.

Wiceminister w rozmowie z o. Piotrem Dettlaffem CSsR w audycji „Aktualności dnia” akcentował, że nowy system zarządzania spółkami Skarbu Państwa ma zapewnić przejrzystość i kontrolę.

O szczegółach zapowiadanych zmian mówili wczoraj Premier Beata Szydło i szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Wiadomo, iż do końca pierwszego kwartału 2017 roku ma zniknąć Ministerstwo Skarbu Państwa.

– W Ministerstwie Skarbu Państwa trwają finalne prace nad przygotowaniem ostatecznego kształtu nowego modelu zarządzania spółkami Skarbu Państwa. Kontynuujemy proces przekazywania części spółek Skarbu Państwa resortowym ministrom, czyli realizujemy dalszą część procesu, który trwa od początku tego roku. W jego ramach przykładowo spółki energetyczne, takie jak Orlen, Lotos, PGE, Tauron, Energa trafiły do ministra energii – zaznaczył Maciej Małecki.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa mówił, że kluczowe w tej sprawie jest ustalenie bardzo sprawnego modelu zarządzania, który pozwoli w efektywny sposób wykorzystać potencjał spółek Skarbu Państwa, a także zapewni nad nimi ekonomiczny nadzór Prezesa Rady Ministrów.

– Kolejnym bardzo ważnym elementem stanie się prokuratoria generalna, czyli wyspecjalizowana grupa prawników, którzy będą zabezpieczali nasz majątek narodowy i interesy Skarbu Państwa. Chcemy ochronić majątek narodowy przed marnotrawieniem, do jakiego dochodziło w poprzednich latach – akcentował gość Radia Maryja.

Ostatnie 8 lat rządów PO-PSL niejednokrotnie wykazywały ogrom patologii obecnych w funkcjonowaniu spółek Skarbu Państwa.

– Z jednej strony mamy szokujące prywatyzacje, takie jak prywatyzacja PKP Energetyka czy upadek stoczni – to są sprawy w skali makro, gdzie w grę wchodziły miliardy złotych. Były jednak też dziesiątki milionów złotych, które trafiały ze spółek Skarbu Państwa do osób związanych bezpośrednio z czołowymi politykami PO. W ostatnich dniach Polaków zbulwersowała informacja o tym, że firma żony pana Aleksandra Grada (ministra skarbu w rządzie PO-PSL) – na mocy kontraktu ze spółką Skarbu Państwa PGNIG-iem – otrzymała 24 mln zł na kontrowersyjne usługi dla PGNIG-u. Chcemy to ukrócić, aby takie sytuacje nigdy więcej się nie wydarzyły. Spółki Skarbu Państwa nie mogą być pasieką dla ludzi związanych z jakimś układem, gdzie Polacy z tego nic nie mają, a korzystają jedynie grupy interesów – ocenił Maciej Małecki.

Wiceminister przypomniał, że motywem przewodnim, z którym Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów, było wykorzystanie majątku narodowego, do odbudowy polskiego przemysłu.

– Przez lata środowiska liberalne wmawiały nam, że Polacy nie potrafią zarządzać majątkiem, że wszystko trzeba sprywatyzować, kapitał nie ma narodowości, a wolny rynek wszystko załatwi: „Sprzedajmy wszystko, co się da, a wtedy będzie dobrze, bo przyjdą fachowcy z zagranicy” – taka polityka osłabiła Polskę i doprowadziła do ubóstwa wiele polskich rodzin. Tymczasem w bogatych krajach istnieje inny model funkcjonowania gospodarki. Kraje zarządzane przez patriotów gospodarczych są bogatymi państwami. Dziś mówimy jasno i wyraźnie: nie będziemy wyprzedawać majątku narodowego – podkreślił sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Wygaszane Ministerstwo Skarbu Państwa w żadnym wypadku nie oznacza wyprzedaży spółek – tłumaczył gość audycji „Aktualności dnia”.

– Odchodzimy od nieadekwatnego do obecnej sytuacji modelu zarządzania spółkami Skarbu Państwa – tymi, które zostały po tej szaleńczej prywatyzacji – na rzecz modelu efektywnego, gdzie spółki będą wprzęgnięte w poszczególne resorty polskiej gospodarki po to, by wspierać rozwój danych dziedzin naszej gospodarki – wskazał polityk.

Maciej Małecki zwrócił uwagę, iż potencjał spółek ma służyć do wspierania innowacji i budowania silnej polskiej marki – także za granicą.

– Trwają finalne prace nad powołaniem Polskiej Fundacji Narodowej, której budżet będzie pochodził z części wsparcia przez największe polskie spółki. Prezesi spółek chcieli w ten sposób przyczynić się do rozwoju polskiej marki i kultury na świecie (…). To są sprawy, które obiecywaliśmy w kampanii wyborczej – dzisiaj to realizujemy w praktyce. Wszystko po to, by majątek narodowy służył Polakom i budował pomyślność naszej gospodarki oraz zasobność portfeli polskich rodzin – oznajmił sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa na antenie Radia Maryja.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj