fot. CBA

Kontrolerzy CBA w spółkach Skarbu Państwa

Funkcjonariusze CBA prowadzą zapowiadaną tydzień temu kontrolę w spółkach Skarbu Państwa – poinformował we wtorek Piotr Kaczorek z CBA. Trwają czynności kontrolne w PKN Orlen i KGHM „Polska Miedź”, w ciągu dnia kontrolowane będą też inne podmioty – podał.

Trwa procedura kontrolna, we wtorek pojawimy się w tych wszystkich spółkach. Zapowiedź tej kontroli była tydzień temu, teraz po siedmiu dniach zgodnie z procedurą rozpoczynamy dalsza część procedury. Byliśmy już w Orlenie i KGHM, w trakcie dnia będą realizowane kolejne zdania – powiedział Kaczorek.

„Spółki realizują nasze prośby o dokumenty, dostęp do danych. Później te dane będą analizowane i ustalimy, kto za co jest odpowiedzialny. Jeśli zaszły ewentualne przestępstwa korupcyjne, lub dotyczące niegospodarności, będziemy wyciągali wnioski i podejmowali odpowiednie dalsze działania” – dodał.

Tydzień temu CBA informowało o podjęciu procedury kontrolnej w pięciu strategicznych spółkach Skarbu Państwa – PKN Orlen, Lotos, Azotach, KGHM i Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Kontrola miała dotyczyć zawieranych umów.

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński mówi wtedy, że kontrole w spółkach Skarbu Państwa to nie jest akcja doraźna, to akcja systemowa. Wyjaśnił, że będzie ona obejmowała ostatni rok rządów PO i to, co się wydarzyło po zmianie zarządów spółek. Zapowiedział, że pierwszych wyników kontroli można spodziewać się w listopadzie.

 

PAP/RIRM

drukuj