Śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie sieci internetowej

CBA i prokuratura prowadzą śledztwo ws. nieprawidłowości przy budowie sieci internetu szerokopasmowego. Z doniesień portalu tvp.info.pl wynika, że chodzi o 12 projektów, na które w latach 2007-2013 Polska otrzymała z Unii Europejskiej ok. 90 mln zł.

Okazuje się, że budowa sieci internetowej była fikcją, bo przedsiębiorstwa blisko związane z ówczesną władzą nie wykonywały zleceń, zawyżały faktury i wyłudzały pieniądze. W sprawie są już pierwsi zatrzymani.

Senator PiS-u Jan Maria Jackowski podkreślił, że sprawa jest bulwersująca, ale nie dziwi w świetle bardzo wielu afer i nieprawidłowości za czasów rządów koalicji PO-PSL.

W czasach rządów tej koalicji mieliśmy do czynienia z największą aferą, czyli tzw. aferą informatyczną. Dotyczyła ona obszaru informatyzacji kraju. Jeżeli chodzi o internet szerokopasmowy, jest to również bardzo wrażliwy na wszelkie działania i nieprawidłowości oraz działania o charakterze przestępczym obszar. Jak widzimy, czasy braku nadzoru nad stosownymi procedurami oraz nad sposobem wydawania pieniędzy budżetowych, ale i środków unijnych, doprowadziły do możliwości tego typu działań o charakterze przestępczym – zaznaczył senator Jan Maria Jackowski.

CBA zatrzymało już m.in. właściciela firmy z Katowic, który był jednym z beneficjentów projektu: „Zapewnienie dostępu do internetu na ostatniej mili”. Z ustaleń śledczych wynika, że mógł on zawyżać faktury, tworzyć fałszywą dokumentację i pozorować kupno drogich sprzętów. Najprawdopodobniej oszukał państwo na kwotę ok. 3 mln zł.

 

RIRM

drukuj