Ma powstać agencja koordynująca działania służb

W Polsce ma powstać nowa agencja koordynująca działania służb zajmujących się  wywiadem elektronicznym i cyberbezpieczeństwem.

Trwają już prace koncepcyjne. Powstaje wykaz instytucji, które mogłyby  korzystać z pozyskanych przez agencję informacji –  powiedział „Dziennikowi Gazecie Prawnej” prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa państwa

Zmiana cywilizacyjna powoduje, że kraje rozwinięte inwestują w instytucje, które pozyskują informacje i dbają o cyberbezpieczeństwo.

W Polsce było wiele koncepcji, ale poprzednia ekipa rządząca nie skoordynowała działań odpowiednich służb – podkreśla prof. Andrzej Zybertowicz.

– Tam jest przedsięwzięcie mające na celu skoordynować działania realizowane wcześniej, np. w Ministerstwie Obrony Narodowej powstało Narodowe Centrum Kryptologii. Wokół niego były zawirowania, bo przedsięwzięcie nie było kompleksowe i nie było skoordynowane z innymi podmiotami. Duże nadzieje należy wiązać z tym, że w nowym rządzie jest osobne ministerstwo cyfryzacji. To jest kontekst, w ramach którego należy patrzeć na budowę w Polsce wyspecjalizowanego podmiotu chroniącego bezpieczeństwo przestrzeni informatycznej – zaznacza prof. Andrzej Zybertowicz.

Prof. Andrzej Zybertowicz, dodał, że szybko postępująca szeroko pojmowana cyfryzacja może sprawić, iż za kilka lat to ministerstwo cyfryzacji będzie jednym z najważniejszych resortów.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl