fot. Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Ruszył odcinkowy pomiar prędkości

Na trzech pierwszych odcinkach dróg ruszył odcinkowy pomiar prędkości. System funkcjonuje na drodze krajowej nr 19 na odcinku Zwierki – Zabłudów, drodze nr 94 w miejscowości Łosiów i krajowej 82, która przebiega przez Łuszczów.

System wyliczy średnią prędkość z jaką poruszało się auto. Jeżeli będzie przekraczać obowiązujące ograniczenie prędkości, system zarejestruje dane samochodu i rozpocznie się postępowanie o wykroczenie w ruchu drogowym.

Mariusz Merski, kierowca z Krakowa, ma nadzieję, że odcinkowy pomiar prędkości przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, a nie wystawianiu większej ilości mandatów.

– Obserwując kierowców widzę, że nadmiernie łamią przepisy przekraczając dozwoloną prędkość, co nieraz stwarza praktycznie zagrożenie dla ruchu pieszych. Ale jeżeli miałoby to służyć wyłącznie jako łapanka na kierowców, to nie może tak funkcjonować, ponieważ nie przyniesie to takiego efektu, jakbyśmy chcieli. Ci kierowcy, którzy będą chcieli szybko pojeździć, zrobią to w innych miejscach – zwrócił uwagę Mariusz Merski.

Wysokość mandatów będzie taka sama jak w przypadku wykroczeń, które rejestrują fotoradary. System nie zareaguje na przekroczenie prędkości o 10 km/h.

RIRM

drukuj