fot. flickr.com

W przyszłym roku wszystkie szkoły w Polsce zostaną przyłączone do OSE. Będą mogły korzystać z szybkiego internetu

W przyszłym roku wszystkie szkoły w Polsce zostaną przyłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. To oznacza, że będą mogły korzystać z szybkiego internetu.

Data Center, czyli centrum danych, który uruchamia NASK, będzie obsługiwać zarówno komercyjne firmy, jak i systemy administracji publicznej, z których najważniejszym jest Ogólnopolska Sieć Edukacyjna tzw. OSE. Jest to projekt cywilizacyjny, który ma za zadanie podłączyć wszystkie szkoły w Polsce do bezpiecznego, szybkiego i bezpłatnego internetu.

– Będzie to internet światłowodowy, symetryczny, więc z gwarantowaną stabilną przepustowością, nie zrywający się i będzie oferował szkole zarówno usługi bezpieczeństwa, jak i dodatkowe rzeczy, które będą wspierały cyfrową edukację w naszych polskich szkołach – mówił Bartłomiej Klinger, zastępca dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych NASK S.A.

Niebawem z OSE będą korzystać wszystkie szkoły w Polsce – zaznaczył Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

– W tej chwili instalacje w OSE są zrealizowane w 6,5 tys. szkół. Do końca roku planujemy, żeby to był poziom co najmniej 10 tys. szkół. I zgodnie z naszym planem, w przyszłym roku wszystkie szkoły zostaną przyłączone do OSE – poinformował Marek Zagórski.

Nowe Data Center NASK na warszawskiej Pradze-Północ to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

– Tutaj w Data Center jest jeden z centralnych węzłów OSE. Tutaj jest umiejscowiony i tutaj będzie serwisowany. Są tutaj węzły wszystkich głównych operatorów telekomunikacyjnych. Odbywa się tutaj przetwarzanie danych, ale również jest to podstawa do naszych nowych usług dodatkowych, czyli usług w chmurze, cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, internetu rzeczy – mówił Jarosław Tyc, prezes zarządu NASK S.A.

Dzięki przyłączeniu szkół do OSE, lekcje będą prowadzone przy wykorzystaniu nowych technologii oraz Internetu. Jak zapowiedział minister cyfryzacji, dalsze plany zakładają oprzyrządowanie szkół i wyposażenie nauczycieli w sprzęt i narzędzia wspomagające edukację.

TV Trwam News/RIRM

drukuj