fot. pixabay.com

Ruszyła zbiórka podpisów w obronie dyrektora jednego z łódzkich liceów

Ruszyła zbiórka podpisów pod petycją w obronie dyrektora jednego z łódzkich liceów, który sprzeciwił się symbolowi tzw. strajku kobiet. Dariusz Jakóbek przyjął regulamin, który zakazuje używania w awatarach na platformie do nauki zdalnej oznaczeń nawiązujących m.in. do organizacji politycznych w tym m.in. czerwonej błyskawicy – symbolu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

W odpowiedzi na to wiceprezydent Łodzi zawiesiła dyrektora. W uzasadnieniu czytamy, że decyzja zapadła w związku z uchybieniem godności zawodu nauczyciela. Z takim tłumaczeniem nie zgadza się Nikodem Bernaciak z Instytutu Ordo Iuris. Ekspert wskazał, że przyjęty regulamin miał na celu zachowanie apolityczności szkoły.

– Intencją dyrektora Dariusza Jakóbka nie było narzucenie uczniom swoich poglądów, ale powstrzymanie ich od głoszenia jakichkolwiek poglądów politycznych, których miejscem eksponowania nie jest  szkoła. Niezależnie od tego, czy symbolika ta wiązałaby się z ochroną wartości konstytucyjnych t.j. życie od momentu poczęcia, czy z atakiem na tę wartość, symbolika ta nie powinna być eksponowana podczas lekcji – powiedział Nikodem Bernaciak.

W obronie dyrektora łódzkiego liceum stanął m.in. prof. Przemysław Czarnek, szef MEiN. Polityk skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwym przekroczeniu uprawnień przez łódzki ratusz.

Petycję w obronie Dariusza Jakóbka można podpisać na stronie wobroniedyrektora.pl. Zbiórkę prowadzi Instytut Ordo Iuris.

RIRM

drukuj