Środowiska liberalno-lewicowe krytykują konkurs promujący wartość życia

Konkurs promujący wartość życia od poczęcia do naturalnej śmierci jest atakowany przez środowiska liberalno-lewicowe. Chodzi o konkurs „Każdy piękny od poczęcia”, który jest adresowany do szkół województwa lubelskiego. Akcję organizowaną przez realitas.pl popiera lubelskie Kuratorium Oświaty oraz wojewoda Przemysław Czarnek.

Celem konkursu „Każdy piękny od poczęcia” jest przesłanie o godności i wartości życia każdego człowieka, a także kształtowanie postawy szacunku do ludzi, w szczególności tych najsłabszych i niepełnosprawnych – mówi Aleksandra Walicka, prezes stowarzyszenia Realitas.pl, które organizuje konkurs.

– Nie zakładaliśmy w ogóle ani żadnego wątku politycznego ani wątku religijnego. Chcieliśmy po prostu, żeby to był każdy piękny od poczęcia. Nieważne czy jest on stary, czy jest on młody, czy jest on czarny, czy jest on biały. Po prostu temat był tak stworzony, z  takim zamysłem, żeby każdy mógł się w to włączyć – wyjaśnia Aleksandra Walicka.

Od początku konkurs wzbudza oburzenie środowisk liberalno-lewicowych, w tym także „Gazety Wyborczej”.

– Nie spodziewaliśmy się takiego ataku, bo konkurs jest organizowany w dobrej wierze, jest organizowany dla dzieci, a tutaj pojawił się taki atak, jakby to była jakaś kara dla dzieci, że one mogą rysować coś w dobrej wierze – zauważa Aleksandra Walicka.

Wojewoda lubelski dr Przemysław Czarnek podkreśla, że ochrona życia ludzkiego jest jednakowa w każdym momencie życia.

– Konkurs, który ma za zadanie pokazać młodym ludziom, że życie jest piękne od samego poczęcia, nie może budzić żadnych wątpliwości. Chodzi o ochronę praw człowieka. Każdy człowiek ma prawo do życia  w każdym stadium  jego rozwoju. O tym mówi konstytucja RP, o tym mówi Trybunał Konstytucyjny i o tym powiedział w 1997 roku, kiedy delegalizował tzw. aborcję ze względów społecznych – zwraca uwagę dr Przemysław Czarnek.

Magdalena Łońska z Fundacji „Życie i Rodzina” wskazuje, jak ważny jest  szacunek do każdego ludzkiego życia.

– Konkurs zaproponowany szkołom przez Realitas jest promocją pozytywnego stosunku do życia. Jest promocją szacunku dla każdego człowieka. Jeżeli nie będziemy promować tego szacunku, to co nam pozostaje? Pozostaje nam nienawiść i odrzucenie tego życia – podkreśla Magdalena Łońska.

Dlatego należy podejmować inicjatywy przyczyniające się do ochrony życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Jedną z nich jest właśnie konkurs „Każdy piękny od poczęcia”. Skierowany jest on do uczniów szkół podstawowych, szkół specjalnych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych województwa lubelskiego. Konkurs ma cztery kategorie: plastyczną, literacką, multimedialną, a w ramach czwartej dzieci mają zaprezentować swój pomysł na szkolną akcję np. plakat lub plan działań. Konkurs odbędzie się od 15 stycznia do 24 lutego. Nagrody zostaną wręczone 24 marca – wtedy bowiem przypada Narodowy Dzień Życia.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj