Łódź: wszczęto śledztwa po kontroli CBA w Urzędzie Marszałkowskim

Łódzka prokuratura okręgowa postanowiła o wszczęciu dwóch śledztw będących wynikiem zawiadomienia CBA, które kontrolowało Urząd Marszałkowski w Łodzi – poinformował w piątek PAP, prokurator Jacek Pakuła.

Jak dowiedziała się PAP w wyniku kontroli w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw zostało złożone w pierwszych dniach listopada.

Prokurator Jacek Pakuła z Prokuratury Okręgowej w Łodzi przyznał, że w związku z zawiadomieniem zapadły decyzje o wszczęciu dwóch odrębnych śledztw.

Pierwsze z nich jest prowadzone w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w celu umożliwienia uzyskania przez Fabrykę Biznesu Sp. z o.o., korzyści majątkowej w wysokości 8 mln zł i działania w ten sposób na szkodę interesu publicznego.

Drugie śledztwo dotyczy czynów polegających na wyrządzeniu województwu łódzkiemu szkód majątkowych w wielkich rozmiarach przez pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, a także czynu z ustawy o ochronie danych osobowych, polegającego na przetwarzaniu danych osobowych mieszkańców województwa łódzkiego bez zawarcia umów o powierzeniu przetwarzania danych osobowych.

Prokurator zaznaczył, że oba śledztwa są aktualnie na wstępnym etapie. Zaplanowano do wykonania szereg czynności procesowych.

CBA prowadziło kontrolę urzędów marszałkowskich, dotyczącą projektów samorządów wojewódzkich prowadzonych z funduszy unijnych. Skontrolowano 98 projektów wartych ponad 4,3 mld zł. W wyniku kontroli zakwestionowano dotacje na nie mniej niż 18 mln zł i udaremniono próby uzyskania kolejnych na przynajmniej 26 mln zł.

W trakcie kontroli do prokuratury trafiło osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa, wynikających z jej ustaleń dotyczących urzędów marszałkowskich woj. lubelskiego (cztery), wielkopolskiego (dwa), małopolskiego i świętokrzyskiego.

Po zakończeniu działań kontrolnych skierowano do prokuratury kolejnych osiem zawiadomień dotyczących urzędów woj. podlaskiego (dwa), świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, śląskiego, łódzkiego i warmińsko-mazurskiego. W jednym przypadku po zapoznaniu się z wynikami kontroli zawiadomienie do prokuratury skierował małopolski urząd marszałkowski.

PAP/RIRM

drukuj