Kolejne zatrzymania w krakowskim Sądzie Apelacyjnym ws. korupcji

Rzeszowska delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymała kolejne pięć osób w związku ze śledztwem dot. domniemanej korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. Zatrzymani trafią do rzeszowskiej prokuratury, prowadzącej postępowanie w tej sprawie.

Tam usłyszą zarzuty o charakterze korupcyjnym m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej założonej i kierowanej przez  dyrektora krakowskiego sądu. O sprawie informuje Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji CBA.

– Funkcjonariusze rzeszowskiej prokuratury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie kolejnych pięć osób. Tym razem zatrzymaliśmy wicedyrektora Sądu Apelacyjnego pełniącego obowiązki zastępcy głównego księgowego, a także informatyków. Do tej sprawie już wcześniej funkcjonariusze CBA zatrzymali osiem osób. Wszystkie te osoby decyzją sądu trafiły do aresztu. Jak ustalili nasi funkcjonariusze – straty mogą sięgać 35 mln zł – wskazał Piotr Kaczorek.

Według ustaleń, krakowski sąd zawierał z zewnętrznymi firmami liczne umowy o świadczenie fikcyjnych usług, a jego prezes przyjmował pieniądze, nie wykonując ich.

Sąd Dyscyplinarny zgodził się na uchylenie immunitetu byłemu prezesowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie Krzysztofowi S., ale nie zezwolił na jego zatrzymanie i aresztowanie.

Postanowienie było nieprawomocne. Rzeszowska prokuratura złożyła zażalenie dotyczące braku zgody na zatrzymanie i aresztowanie sędziego. Wątek dotyczący Krzysztofa S. został wyłączony do odrębnego postepowania i decyzją prokuratora krajowego przekazany do Prokuratury Krajowej.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj