fot. PAP/Łukasz Gągulski

Nowe połączenie lotnicze z Krakowa do Nowego Jorku

Samoloty z Krakowa dotrą do Nowego Jorku. Nowe połączenie zainaugurowano w piątek na lotnisku Kraków Airport. W wydarzeniu udział wziął minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Polska zyskała nowe połączenie lotnicze.

– Dzięki wysiłkowi naszych służb lotniczych, zarządu PLL LOT, kierownictwa lotniska i wszystkich tych, którzy pracowali nad projektem, uzyskujemy nowe połączenie z Nowym Jorkiem. Siatka naszych połączeń staje się coraz bardziej atrakcyjna – powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Nowe połączenie lotnicze Krakowa z Nowym Jorkiem przyczyni się do rozwoju kraju.

– To połączenie jest bardzo ważne, bo łączy Małopolskę z jednym z największych centrów biznesowych na świecie. Zawsze jest to okoliczność, która sprzyja rozwojowi zarówno biznesu, jak i turystyki – zwrócił uwagę marszałek woj. małopolskiego, Witold Kozłowski.

Z powodu pandemii koronawirusa w całym zeszłym krakowskie lotnisko, skąd samoloty dotrą do Nowego Jorku, obsłużyło blisko 2 mln 600 tys. pasażerów, czyli o 69 proc. mniej niż rok wcześniej. Prezes Kraków Airport, Radosław Włoszek, podkreślił, że system lotniczy wymaga ustabilizowania po okresie pandemii.

– Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że to będą prawdopodobnie realia lat, jeśli chodzi o ustabilizowanie finansowe systemu lotniczego, o odrodzenie ilości pasażerów. Systematycznie będziemy wracać do realiów, jakie znaliśmy przed pandemią – powiedział Radosław Włoszek.

Minister Andrzej Adamczyk przyznał, że daleko nam do stanu, który mieliśmy w 2019 r. przed pandemią koronawirusa. Wskazał jednak, że należy pokonywać trudności.

Cieszę się, że na polskich lotniskach ruch się ożywia, że mimo obecnej sytuacji przygotowuje się wielki projekt, jakim jest Centralny Port Komunikacyjny; że przygotowują i realizują się połączenia lotnicze, które postawią Małopolskę i inne nasze regiony w czołówce europejskich miejsc najlepiej skomunikowanych w transporcie lotniczym – wskazał minister Andrzej Adamczyk.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym.

TV Trwam News

drukuj