Świnna Poręba: premier i ministrowie uczestniczyli w otwarciu zbiornika wodnego

Z udziałem premier Beaty Szydło oraz Ministrów Środowiska i Infrastruktury otwarto dziś uroczyście zbiornik wodny w Świnnej Porębie. Jest on zlokalizowany na rzece Skawie, w województwie małopolskim.

Pracę nad budową zbiornika rozpoczęto już w 1986 r. Dzięki inicjatywie posłów Prawa i Sprawiedliwości powstała ustawa pozwalająca na dokończenie budowy w tym roku. Całkowity koszt budowy zbiornika wyniósł ok. 2,2 mld zł.

Zbiornik Świnna Poręba jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego województwa małopolskiego, a także jest elementem systemu przeciwpowodziowego całego kraju.

To jest inwestycja, która przede wszystkim ma bronić region i również Kraków przed powodzią. To jest jej główny cel, ale jak Państwo widzicie, tutaj otwierają się zupełnie nowe możliwości przed regionem i poza tą główną funkcją, czyli obrony przed powodzią. Więc gwarancją bezpieczeństwa dla Małopolski, dla południowej Polski, realizacja tej inwestycji przyczyniła się również do nowych możliwości dla miejscowości położonych tutaj w okolicy – powiedziała premier Beata Szydło.

Z punktu widzenia korzyści, budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba to jedna z najtańszych inwestycji. Za 2,2 mld zł zapewniono wzrost bezpieczeństwa powodziowego całego regionu oraz możliwość produkcji energii – mówił z kolei minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Zbiornik został zaprojektowany wyłącznie przez polskich inżynierów, a budowa i wyposażenie zostały w większości wykonane i dostarczone przez polskie firmy.

Dzięki budowie zbiornika wodnego w Świnnej Porębie zbudowano i wyremontowano 35 km lokalnych dróg wokół zbiornika.

RIRM/PAP

drukuj