B. Szydło w Olkuszu: Samorząd to służba

Samorząd to służba i ci którzy podejmują się tej służby muszą pamiętać o tym, że to nie oni są najważniejsi – podkreśliła wicepremier Beata Szydło podczas spotkania z mieszkańcami Olkusza (Małopolskie). Zaprezentowała kandydata PiS na burmistrza tego miasta Łukasza Kmitę.

„Najważniejsi są mieszkańcy. Samorządowcy, jeżeli nie potrafią współpracować z mieszkańcami i ich słuchać, razem podejmować decyzji, nie są dobrymi samorządowcami” – zaznaczyła Beata Szydło, która w czwartek spotkała się z mieszkańcami Olkusza na tamtejszym rynku.

Jak przypomniała, programy przygotowane przez rząd PiS, które są adresowane do samorządów dają wiele możliwości i szans dla miast, takich jak Olkusz.

„To programy inwestycyjne, budowy dróg, modernizacji sieci kolejowych, dworców. Są też programy społeczne. Z tego wszystkiego można skorzystać” – wyliczała wicepremier.

Dodała, że w ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne „przełomowe” programy, dotyczące m.in. termomodernizacji budynków czy szybkiego internetu.

„Wystarczy tylko, by samorząd lokalny chciał z tych programów skorzystać i potrafił z nich skorzystać” – zaznaczyła Beata Szydło.

Według niej „zbyt wiele polityki wdarło się do naszych samorządów, a samorządowcy angażują się w polityczne przepychanki”. Polityka na poziomie lokalnym – zaznaczyła Beata Szydło – powinna sprowadzać się do chęci i umiejętności sprawnego wykorzystywania możliwości, które daje rządowe programy dla dobra lokalnej społeczności.

Przypomniała, że tylko dwie największe rządowe inwestycje realizowane obecnie w Olkuszu mają wartość 270 mln zł. Są to modernizacja drogi krajowej nr 94 prowadzącej z Krakowa na Śląsk oraz remont miejscowej stacji kolejowej.

Wicepremier, przedstawiając kandydata PiS na burmistrza Olkusza Łukasza Kmitę, przypomniała, że od 12 lat jest on aktywnym samorządowcem – radnym miejskim i powiatowym.

„Młodość, energia, doświadczenie, a przede wszystkim to co charakteryzuje Łukasza i jest jego największym walorem do bycia burmistrzem – jest on bardzo otwartym człowiekiem, który umie słuchać ludzi, umie się z nimi spotykać” – zaznaczyła.

Łukasz Kmita, który obecnie pełni funkcję dyrektora małopolskiego oddziały KRUS przedstawił swoje hasło: „Nowy burmistrz. Więcej możliwości”.

„Chcę wykorzystać te szanse, który polski rząd daje samorządom” – zadeklarował.

Zapowiedział m.in. aktywne wykorzystanie środków z rządowego programu termomodernizacyjnego, a także rozbudowę monitoringu miejskiego, aby objął on wszystkie olkuskie osiedla.

W zakresie edukacji zapowiedział utworzenie pierwszego samorządowego żłobka i zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach, a także wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów. Zadeklarował również wprowadzenie nauki drugiego języka obcego już od 4 klasy szkoły podstawowej.

W wyborach na burmistrza Olkusza kandydat PiS zmierzy się z m.in. Grzegorzem Tomsią, który zyskał poparcie PO, SLD, Nowoczesnej i PSL. Obecny burmistrz Roman Piaśnik zarejestrował swój Komitet Wyborczy Wyborców pod nazwą „Dobry Wybór”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl