fot. PAP/Leszek Szymański

Rząd podsumowuje pierwsze 100 dni działalności

Rząd PiS podsumowuje dziś swoje pierwsze 100 dni funkcjonowania. Szereg konferencji zapoczątkowała wcześnie rano premier Beata Szydło. Szefowa rządu podkreśliła, że wszystkie projekty, o których mówiła w kampanii wyborczej, zostały rozpoczęte, a część z nich jest już zrealizowana.

Dotychczasowe prace swoich resortów podsumowali już m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

W ciągu pierwszych dni rządu przyjęliśmy najważniejszą dla polskich rodzin ustawę – wprowadzającą „Program 500 plus” – podkreśliła. Minister zapowiedziała, że teraz resort chce m.in. walczyć z patologiami na rynku pracy.

– Przyjęliśmy tę ustawę, przyjęliśmy ją zgodnie z harmonogram i absolutnie nic nie stoi na przeszkodzie do tego, żeby ustawa 1 kwietnia weszła w życie i już w kwietniu zaczęły się pierwsze wypłaty świadczenia wychowawczego w wysokości 500 złotych. Zajmujemy się też, gdyż nie są to zamknięte sprawy, nowelizacją kodeksu pracy. Mówimy, więc o likwidacji syndromu pierwszej dniówki oraz o nowelizacji ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która wprowadzi minimalną stawkę godzinową 12 złotych. Ta ustawa jest w trakcie procedowania – powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Podsumowując prace swojego resortu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, mówił m.in. o podwyżkach dla pracowników sektora kultury oraz dwóch dużych programach; Centrum Badań Nad Totalitaryzmem i Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.

– Powołaliśmy w ciągu tych stu dni kilka bardzo istotnych instytucji muzealnych. Jest nowe muzeum w Piaśnicy, upamiętnienie zbrodni na polskiej inteligencji, na Polakach w pierwszych dniach wojny; jest Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, jest Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (7 marca będziemy podpisywali umowę o współprowadzeniu tego muzeum wraz z miastem Ostrołęka), jest Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego, jest Muzeum Sybiru w Białymstoku – mówił prof. Piotr Gliński.

Minister kultury wśród osiągnięć wymienił także „małą ustawę medialną” i zapowiedział, że tzw. duża ustawa medialna będzie zrealizowana w I półroczu tego roku.

RIRM

drukuj