J. Sasin: Być może na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS złoży wniosek o powołanie komisji ws. VAT

Nie wykluczam, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu PiS złoży wniosek ws. powołania komisji śledczej ds. nieprawidłowości m.in. wokół podatku VAT – powiedział w czwartek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

W czwartek poseł PiS Marcin Horała zapowiedział, że klub PiS zamierza powołać komisję śledczą ds. nieprawidłowości przede wszystkim wokół podatku VAT. Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS, projekt uchwały dotyczący jej powołania ma zostać przedstawiony i złożony w Sejmie bezpośrednio po świętach.

Jacek Sasin, pytany w TVN24, kiedy powstanie komisja odparł: „Ona musi powstać w najbliższym czasie i powstanie. Nie wykluczam, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu ten wniosek pojawi się ze strony klubu Prawa i Sprawiedliwości”.

Podkreślił, że w sprawie wyłudzeń podatku VAT nie może być tak jak dotychczas, (…) że nie ma winnych. W jego ocenie, w trakcie prac, komisja śledcza ds. VAT powinna przesłuchać m.in. kierownictwo Ministerstwa Finansów z ubiegłych lat, w tym szefa resortu w czasach koalicji PO-PSL Jacka Rostowskiego.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony przez Prezydium Sejmu lub co najmniej 46 posłów. Do projektu dołącza się uzasadnienie wskazujące potrzebę i cel powołania komisji. Komisję śledczą powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów.

Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 11-12 kwietnia 2018 r.

PAP/RIRM

drukuj