K. Jurgiel: Stabilne rolnictwo podstawowym celem polityki rolnej państwa

Podstawowym celem polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie – powiedział w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel. Dodał, że jednym z celów resortu są prace nad Wspólną Polityką Rolną po 2020 r.

Celem podstawowym polityki rolnej państwa jest, aby rolnictwo było stabilne ekonomicznie, ekologicznie i społecznie, a obszary wiejskie, aby były miejscem do godnego zamieszkania ludzi do pracy i wypoczynku. Taki cel chcemy zrealizować w naszej polityce rolnej” – powiedział Jurgiel w poniedziałek na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Beatą Szydło w ramach przeglądu resortów.

Jurgiel wskazał, że priorytety resortu na 2017 r. są zawarte w ośmiu obszarach.

Pierwszy obszar to Wspólna Polityka Rolna i współpraca międzynarodowa. Tutaj w roku ubiegłym udało się udostępnić (na eksport) 27 rynków rolnych” – powiedział. Dodał, że udało się podpisać porozumienie w sprawie sprzedaży jabłek do Chin.

Jak mówił minister, ważny jest pakiet ustaw dotyczący uproszczenia Wspólnej Polityki Rolnej.

Ważnym zadaniem jest Wspólna Polityka Rolna po roku 2020. Mamy przygotowane stanowisko, rozpoczęły się konsultacje” – powiedział.

Minister przypomniał, że powołał Radę Dialogu Społecznego, w skład której wchodzi ponad 100 przedstawicieli, ponad 100 organizacji.

Rada Dialogu Społecznego w ciągu roku była partnerem, który współtworzył rozwiązania, które wprowadzaliśmy w życie” – mówił minister.

PAP/RIRM

drukuj