fot. PAP/Leszek Szymański

Premier Szydło: pierwszą ofiarą ataku w Berlinie był polski obywatel

Wszyscy łączymy się dziś w modlitwie i smutku z rodzinami ofiar – powiedziała premier Beata Szydło, odnosząc się do zamachu w Niemczech. Szefowa rządu wyraziła ubolewanie, że pierwszą ofiarą tego haniebnego aktu przemocy był polski obywatel. Poinformowała, że dziś będzie rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Premier podkreśliła też, że Europa musi jednoczyć się w walce z terroryzmem i podejmować skuteczne działania, by chronić swoich obywateli.

To jest obowiązek polityków i wszystkich tych, którzy dbają o bezpieczeństwo społeczeństwa. Ogromny żal i smutek. Wszyscy łączymy się dzisiaj z rodzinami ofiar w modlitwie i smutku. Chceębardzo wyraźnie podkreślić, że musimy robić wszystko i wszystko robimy tutaj, w Polsce, żeby Polki i Polacy byli bezpieczni – powiedziała premier Szydło.

Wieczorem ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych wjechała w tłum ludzi na terenie jarmarku świątecznego w Berlinie. W efekcie co najmniej 12 osób nie żyje, a 48 jest rannych.

Niemiecka policja określiła wydarzenie jako „domniemany zamach terrorystyczny”. Mężczyzna kierujący pojazdem został aresztowany. Jest nim najprawdopodobniej uchodźca z Pakistanu lub Afganistanu.

W szoferce pojazdu znaleziono zwłoki Polaka zamordowanego przez zamachowca.

RIRM

drukuj