ONZ: rząd Syrii zgodził się na dodatkowych obserwatorów w Aleppo

Syryjski rząd pozwolił ONZ na wysłanie 20 dodatkowych obserwatorów do wschodniej części Aleppo, gdzie będą nadzorować proces ewakuacji tysięcy ludzi – poinformował we wtorek w Genewie oenzetowski rzecznik Jens Laerke.

To doprowadzi prawie do potrojenia międzynarodowego personelu rozmieszczonego w Aleppo. (…) Ich zadanie polega na monitorowaniu i obserwowaniu przebiegu ewakuacji” – tłumaczył Laerke na konferencji prasowej.

Nie mamy niezależnego oenzetowskiego dostępu do autobusów i w związku z tym nie możemy dotrzeć do będących w nich ludzi” – mówił Laerke dodając, że ONZ cały czas ma obawy dotyczące bezpieczeństwa ewakuowanych.

Rzecznik ONZ poinformował też, że do tej pory ewakuowano ok. 750 osób z dwóch obleganych przez rebeliantów szyickich miejscowości w prowincji Idlib. Powiedział, że w kierunku miejscowości Al-Fuaa i Kefraja wysłano 20 autobusów. Wywiezienie rannych i innych cywilów z tych miejsc jest warunkiem ewakuacji tysięcy ludzi z będących jeszcze w rękach rebeliantów stref w Aleppo.

Tymczasem przebywający na rozmowach w stolicy Rosji minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu napisał we wtorek na Twitterze, że do tej pory z Aleppo ewakuowano ponad 37 tys. ludzi. Dodał, że ewakuacja z tego miasta powinna zakończyć się w środę.

Wcześniej Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża informował, że podczas nadzorowanej przez niego ewakuacji wywieziono od czwartku ze wschodniego Aleppo 25 tys. ludzi.

Ewakuacja Aleppo zaczęła się w minionym tygodniu w ramach porozumienia o rozejmie, które przerwało kilkuletnie walki w tym mieście.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl