PAP/Waldemar Deska

A. Adamczyk: Naszym celem jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa

Naszym celem jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Wziął on udział w uroczystości podpisania przez PKP PLK z wykonawcą umowy na budowę Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Jej koszt jest szacowany na 0,5 mld złotych. Dofinansowanie projektu będzie pochodziło z programu Infrastruktura i Środowisko.

Szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk wskazał, że jest to element realizowanej przez rząd polityki zrównoważonego rozwoju Polski, którą PiS zapowiadał przed wyborami.

– Przedmiotem dzisiejszej umowy jest przebudowa szlaków kolejowych administracji szczecińskiej. Naszym celem jest kolej bezpieczna, przewidywalna i komfortowa. Bezpieczna poprzez swoją nowoczesność – nowoczesność zarządzania, nowoczesne perony wyposażone w nowoczesne urządzenia, które sprzyjają osobom niepełnosprawnym. Takie rozwiązania wdrażamy w całym kraju. W Szczecinie podpisywana jest umowa na ponad 0,5 mld złotych. Podjęliśmy taką decyzję, bo z perspektywy oczekiwań społecznych była ona konieczna – powiedział Andrzej Adamczyk.

W skali całego kraju do 2023 r. rząd chce wydać na kolej 100 mld zł.

W ramach realizacji budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, wymienione zostanie 46 km torów, zmodernizowane ma być m.in. 49 km sieci trakcyjnej, 77 przejazdów i 15 urządzeń SRK – systemów sterowania ruchem kolejowym. Przebudowie ulegnie też 49 peronów. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

RIRM

drukuj