fot. pixabay.com

Śląskie: Śledczy zatrzymali kolejne siedem osób w związku z korupcją

Śląscy śledczy zatrzymali kolejnych 7 osób związanych z korupcją wśród pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. Kopalni Węgla Kamiennego Centrum Oddział w Bytomiu. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe i zakaz kontaktu pomiędzy sobą.

„Katowiccy funkcjonariusze CBA zatrzymali kolejne siedem osób, które wręczały łapówki w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych pracownikom Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu” – poinformował wydział komunikacji społecznej Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zatrzymań dokonano na wniosek Śląskiego Wydziału Prokuratury Krajowej, prowadzącej śledztwo w sprawie przyjmowania korzyści majątkowych przez pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. w Bytomiu.

„Osoby te nadużyły udzielonych im uprawnień inspektorów nadzoru budowlanego i nie dopełniły ciążących na nich obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową ww. spółce” – przekazał wydział komunikacji CBA dodając, że chodziło o osoby powiązane z firmami realizującymi w latach 2017-2021 prace budowlane oraz rozbiórkowe na rzecz SRK S.A. Oddziału KWK Centrum.

Jak wynika z ustaleń śledczych, osoby te wręczały łapówki pracownikom spółki posiadającym uprawnienia inspektorów nadzoru budowlanego. Przekazane pieniądze stanowiły swoiste „wynagrodzenie” w zamian za udzielenie zleceń prac budowlanych i rozbiórkowych.

Prokurator przedstawił siedmiu osobom zarzuty związane z popełnieniem przestępstw korupcyjnych polegających na wręczaniu korzyści majątkowych w zamian za nadużycie uprawnień i niedopełnienie obowiązków w związku z pełnioną funkcją inspektora nadzoru inwestorskiego. Grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

„Po przeprowadzonych czynnościach wobec podejrzanych zastosowane zostały środki zapobiegawcze w postaci m.in. poręczeń majątkowych w wysokości do 50 tysięcy złotych” – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Podejrzani nie mogą też kontaktować się ze sobą.

To kolejne czynności przeprowadzone przez śledczych w tej sprawie. Na początku grudnia funkcjonariusze CBA zatrzymali „na gorącym uczynku” inspektora nadzoru inwestorskiego – Dariusza K. Miał on przyjąć łapówkę w wysokości 30 tysięcy złotych.

„Mężczyzna przyjął pieniądze w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień inspektorskich i niedopełnienie ciążących na nim obowiązków mogących wyrządzić szkodę majątkową w spółce SRK SA. Dariusz K. miał odstąpić od formułowania zastrzeżeń do wykonywanych prac w związku z robotami budowalnymi. Łapówkę przyjął od przedstawiciela firmy wykonującej usługi dla spółki SRK SA” – przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Jeszcze w grudniu zatrzymano kolejną osobę do tej sprawy. W sumie przedstawione dotychczas podejrzanym zarzuty dotyczą korzyści majątkowych w łącznej kwocie ponad 180 tysięcy złotych.

Prokuratura przypomina, że sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Dlatego śledczy wspólnie apelują do wszystkich osób, które mogą być zamieszane w korupcyjny proceder i które wręczyły korzyść majątkową, aby zgłosiły się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA. Istnieje możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności.

„Należy powiadomić o tym fakcie, zanim organ o nim się dowiedział i ujawnić wszystkie istotne okoliczności przestępstwa” – wyjaśnił wydział komunikacji CBA.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl