fot. CBA

CBA zawiadomiło prokuraturę ws. modernizacji budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego

Centralne Biuro Antykorupcyjne po analizach modernizacji budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim zawiadomiło prokuraturę o możliwym popełnieniu przestępstw.

Czynności analityczno-śledcze, które prowadzili agenci CBA z wydziału postępowań kontrolnych poznańskiej delegatury Biura dotyczyły II etapu rozbudowy i przebudowy budynku – generalny wykonawca montował wówczas instalację kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Prace w LUW odbywały się w latach 2015-16 – poinformował wydział komunikacji społecznej CBA.

Te działania wykazały, że kierownik budowy i inspektorzy nadzoru budowlanego poświadczyli nieprawdę w dokumentacji potwierdzając, że instalacja jest wykonana zgodnie z projektem budowlanym.

Według śledczych generalny wykonawca samowolnie zastosował własne rozwiązania zamienne i odstąpił od zatwierdzonego projektu budowlanego. Przez taki sposób przeprowadzenia prac kanały wentylacji oddymiającej wykonano nieszczelnie, a roboty naprawcze spowodowały ok. 4 mln zł szkodę w majątku zamawiającego.

„Przyjęte przez generalnego wykonawcę rozwiązania dotyczące budowy kanałów wentylacyjnych instalacji oddymiania, zostały zakwestionowane i uznane za nieprawidłowe i niezgodne z projektem budowlanym przez biegłego powołanego przez LUW” – podał wydział.

Agenci CBA ustalili też, że odpowiedzialni za prawidłową realizację umów urzędnicy LUW w Gorzowie Wielkopolskim nie dopełnili ciążących na nich obowiązków.

CBA po analizach CBA prowadzonych od lipca 2019 r. do grudnia 2020 r. skierowało zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw przez te osoby do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim. Z tej jednostki przekazano je do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie – wynika z informacji przekazanych przez wydział.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl