Politycy PiS zawiadomili prokuraturę ws. willi Jaruzelskiego

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zawiadomili prokuraturę w sprawie willi przy ul. Ikara, w której mieszkał Wojciech Jaruzelski. We wniosku wskazują na możliwość popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez urzędników warszawskiego ratusza.

Chodzi o nieprawidłowości przy przekształceniu użytkowania wieczystego nieruchomości na własność, na czym skorzystała rodzina komunistycznego dygnitarza.

Radny Warszawy, Jacek Ozdoba z PiS powiedział, że zarząd dzielnicy Mokotów zdecydował, że można dokonać przekształcenia mimo, że przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym trwało postępowanie ws. ustanowienia, kto jest prawowitym właścicielem nieruchomości.

– Tutaj mamy do czynienia z zaniechaniem celowym, czyli niezauważeniem ewentualnych kwestii roszczeniowych lub niedopełnienia czynności przez zarząd. Wystąpimy razem z panami posłami do pani prezydent stolicy z zapytaniem, ile osób w tym samym czasie, czy w podobnym okresie, dostało odmowę możliwości przekształcenia użytkowania prawa wieczystego na prawo własności tylko z tego powodu, że np. trwało postępowanie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym lub przed innym organem państwowym. To pokaże, jaki jest dysonans sytuacji w przypadku Wojciecha Jaruzelskiego a w przypadku innych obywateli – akcentował Jacek Ozdoba.

Możliwe, że sprawą zajmie się także komisja weryfikacyjna ds. stołecznej reprywatyzacji. Obecnie czeka ona na dokumenty dotyczące willi Jaruzelskiego – poinformował poseł Jan Mosiński, członek komisji weryfikacyjnej.

– Przewodniczący komisji weryfikacyjnej Patryk Jaki zwróci się do prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o przekazanie dokumentów dotyczących willi Jaruzelskiego. Jeżeli te dokumenty trafią do komisji, to oczywiście będziemy tym tematem się zajmować – poinformował Jan Mosiński.

O zwrot budynku przy ul. Ikara w Warszawie od lat starają się jego prawowici właściciele – rodzina Przedpełskich, zasłużona dla II RP.

Komunistyczny dygnitarz przejął willę w stolicy za niecałe 43 tys. złotych. Ratusz udzielił w tym przypadku specjalnej 93-procentowej bonifikaty. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku odkupił ją od Skarbu Państwa. Obecnie lokal jest w posiadaniu córki Jaruzelskiego.

RIRM

drukuj