Jaworzno. W kopalni „Sobieski” rozpoczęcie budowy nowego szybu

Spółka Tauron Wydobycie przekaże dziś wykonawcy teren pod budowę nowego szybu w należącym do niej Zakładzie Górniczym „Sobieski”.

W uroczystości w Jaworznie, wezmą udział premier Beata Szydło oraz minister energii Krzysztof Tchórzewski. Inwestycja ma pochłonąć ponad pół miliarda złotych i być jednym z największych przedsięwzięć w górnictwie od lat.

W planach budowa szybu ma przedłużyć o kilkadziesiąt lat funkcjonowanie kopalni „Sobieski” a także zapewnić węgiel dla nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Prace mają się zakończyć w 2023 r.

To dobra informacja dla górnictwa, tak inwestycje ocenia w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja,  przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność” Kazimierz Grajcarek.

– Rząd patrzy perspektywicznie na reformę i rozwój polskiego górnictwa węgla kamiennego. Budowa szybu jest rozwojem i pomaga przybliżyć pola wydobywcze. To dobra informacja dla nas i dla górnictwa – mówi Kazimierz Grajcarek.

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że budowa nowego szybu w Jaworznie to nie jedyne dobre wieści dla górnictwa. Polska Grupa Górnicza skupia się obecnie na odbudowie mocy wydobywczych w zakładach. Nakłady spółki tylko w tym roku przekroczą 1.5 mld.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl