fot. PAP/Andrzej Grygiel

W Jaworznie powstanie pierwsza w Polsce fabryka samochodów elektrycznych  

W Katowicach podpisano dziś memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych. W wydarzeniu uczestniczył m.in. Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska. 

Fabryka w Jaworznie będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której większość inwestorów to branża automotive.

Minister Michał Kurtyka powiedział, że inwestycja jest ważnym elementem planu dla Śląska.

– Fabryka Izery na Śląsku jest odpowiedzią na atuty tego regionu. Jest to także odpowiedź na wyzwanie przyszłości, jakim jest ewolucja technologiczna. Fabryka wpisuje się w sprawiedliwą transformację regionu śląskiego. To 15 tys. miejsc pracy, z czego 3 tys. będzie mieściło się w samej fabryce, a 12 tys. miejsc zostanie osadzonych na terenie całego Śląska. To ogromna szansa dla regionu. Musimy się wspólnie zmobilizować, żeby być w stanie ulokować te miejsca pracy. Musimy usytuować je w atrakcyjnych lokalizacjach, znaleźć odpowiednie działki i przygotować tę inwestycję – wyjaśnił minister Michał Kurtyka.

Minister klimatu i środowiska zapowiedział również rządowe wsparcie projektu, ze względu na jego strategiczne znaczenie.

Premiera polskiej marki samochodów elektrycznych Izera odbyła się w lipcu br. Firma ElectroMobility Poland przedstawiła dwa prototypy samochodów.

Produkcja pojazdów ma ruszyć w 2024 r.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl