M. Kurtyka: Polskiej prezydencji udało się poprowadzić prace w wielu strumieniach podczas COP24

Mamy jeden z najlepszych na świecie zespołów negocjacyjnych w obszarze polityki klimatycznej – ocenił prezydent COP24 i wiceminister środowiska, Michał Kurtyka. Polityk dodał, że konsensus, który osiągnięto na szczycie w Katowicach, przerósł oczekiwania.

O efektach COP24 Michał Kurtyka mówił podczas konferencji prasowej. Wzięli w niej udział również premier Mateusz Morawiecki i minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Podczas COP24 przyjęto tzw. Pakiet Katowicki. Poparło go blisko 200 państw świata. Dokument tworzy reguły światowej polityki klimatycznej na najbliższe lata.

Wiceminister Michał Kurtyka wskazał, że z zagranicy wciąż płyną gratulacje i słowa uznania w sprawie osiągniętego porozumienia.

– Byliśmy w stanie osiągnąć kompromis, który z jednej strony jest zrównoważony, a z drugiej sprawiedliwy, i taki, który przerósł oczekiwania stron. Jak dzisiaj rozmawiam z ministrami, to – oprócz gratulacji, które nam przesyłają – przekaz jest taki, że nie spodziewali się, że to będzie aż tak zaawansowany kompromis, że polskiej prezydencji uda się poprowadzić prac w wielu strumieniach, bo w drugim tygodniu było siedem strumieni, w których Polska musiała dbać o to, by był w nich postęp, ale też o to, by ten postęp był zrównoważony – podkreślił Michał Kurtyka.

Prezydent COP24 podziękował też polskim ministrom za zaangażowanie w szczyt. „Pokazaliśmy mądrą, ambitną i prawdziwą twarz naszego kraju” – ocenił Michał Kurtyka.

Dwutygodniowe obrady 24. Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu zakończyły się w miniony weekend.

RIRM

drukuj