fot. PAP/Paweł Supernak

Polska chce pozyskać pełnomorski statek naukowo-badawczy

Przedstawiciele resortów edukacji, środowiska oraz infrastruktury podpisali list intencyjny ws. pozyskania pełnomorskiego statku naukowo-badawczego. Na jednostkę od lat czekają naukowcy z Polski, którzy dziś muszą płacić miliony złotych w ciągu roku za wynajem tego typu jednostek.

Podpisanie listu intencyjnego w sprawie pozyskania pełnomorskiego statku naukowo-badawczego przybliża nas do własnego statku. Eksperci będą mogli nieprzerwanie prowadzić specjalistyczne badania środowiskowe na wodach całego świata. Armatorem statku będzie Akademia Morska w Szczecinie.

Wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk, podkreślił, że pozyskanie nowego statku badawczego zwiększy potencjał badawczy polskich uczelni morskich. Ponadto – jak dodał – wesprze polski przemysł stoczniowy, który będzie włączony w inicjatywę.

– To jest niezwykle istotna kwestia, która łączy dydaktykę z nauką, bo to studenci będą szkolić się na tych jednostkach. Nie będą to tylko ci, którzy będą badać, ale także osoby pracujące w przyszłości jako marynarze, nawigatorzy, mechanicy. Myślę, iż to prawdziwy efekt synergii, który został uzyskany. Ogromne podziękowania dla wszystkich, którzy się do tego przyczynili. Mam nadzieję, że dopniemy to jednostką, którą wpłynie do naszego portu w Szczecinie, który będzie portem macierzystym – powiedział wiceminister Marek Gróbarczyk.

List intencyjny przewiduje pozyskanie pierwszego statku z rynku.

Przedstawiciele resortu infrastruktury zaakcentowali, że każda ze stoczni będzie miała szansę na budowę jednostki. Wykonawca zostanie wybrany w ramach przetargu.

RIRM

drukuj