fot. PAP/Lech Muszyński

[TYLKO U NAS] Min. M. Gróbarczyk: Rzeki w Polsce muszą być żeglowne

W Opolu trwa II Kongres Żeglugi Śródlądowej. „To jest takie miejsce spotkań, gdzie chcieliśmy zaprezentować nasze osiągnięcia, ale z drugiej strony wszystkie potrzebne dokumenty, które zostały opracowane na rzecz użeglownienia Odry i Wisły. […] To dla nas niezwykle ważna rzecz rzeki w Polsce muszą być żeglowne” mówił w środowym wydaniu „Aktualności dnia” Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

W Opolu trwa II Kongres Żeglugi Śródlądowej. Bierze w nim udział kilkuset przedstawicieli środowisk rządowych, samorządowych i gospodarczych z całej Polski. Jak zaznaczył minister Marek Gróbarczyk, taka forma spotkania jest niezwykle cenną inicjatywą.

To jest takie miejsce spotkań, gdzie chcieliśmy zaprezentować nasze osiągnięcia, ale z drugiej strony wszystkie potrzebne dokumenty, które zostały opracowane na rzecz użeglownienia Odry i Wisły. Tak więc dyskusja dotyczy przede wszystkim technicznych rozwiązań, jak również finansowań w obszarze rozpoczęcia inwestycji, czyli budowy stopni wodnych zbiorników retencyjnych, ale także uruchomienie całej żeglugi po rzece Odrze. To dla nas niezwykle ważna rzecz rzeki w Polsce muszą być żeglowne. Przygotowaliśmy ten program i konsekwentnie go realizujemy – zwrócił uwagę szef MGMiŻŚ.

Marek Gróbarczyk na antenie Radia Maryja odniósł się również do wtorkowej uchwały – przyjętej przez rząd – dotyczącej między innymi drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, modernizacji toru wodnego na linii Świnoujście – Szczecin, czy budowy Portu Centralnego w Gdańsku.

Szczęśliwie postępowanie przed Krajową Izbą Odwoławczą zakończyło się pozytywnie, czyli oddaleniem wszelkich roszczeń. Wobec powyższego już jesteśmy gotowi do podpisania umowy na przekop przez Mierzeję Wiślaną. Oczywiście trwają jeszcze drobne formalności w zakresie zbierania odpowiednich dokumentów, ale to są już jedynie formalne rzeczy i w najbliższych tygodniach podpiszemy umowę na wykonawstwo. W ten sposób rozpoczniemy budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną – podkreślił minister.

Nie ulega wątpliwości przecież, że jest to ostatni akwent, który jest kontrolowany w 100 procentach przez Rosję. Z jednej strony jest to symboliczne wyrwanie się z tych starych czasów, a z drugiej zaś strony po prostu bezpieczeństwo naszego kraju. To, co dzieje się w tamtej części Polski, zdecydowanie już wychodzi spod jurysdykcji Wschodu i staje się naszą integralną częścią – dodał szef resortu.

Całą rozmowę z udziałem ministra Marka Gróbarczyka w ramach „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj