fot. PAP/EPA

Europosłowie PiS: Unia Europejska powinna wykazać się dobrą wolą w negocjacjach z Wielką Brytanią

W środę w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat stanu wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Udział w dyskusji wzięli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości: profesor Zdzisław Krasnodębski i Zbigniew Kuźmiuk.

Profesor Zdzisław Krasnodębski stwierdził, że Unia Europejska powinna być przygotowana na Brexit bez umowy.

Rzekomo nikt tego nie chce, ale jest to scenariusz najbardziej prawdopodobny” – powiedział europoseł i podkreślił, że rozwiązanie to będzie niosło za sobą ogromne konsekwencje, których rozmiarów nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Odpowiedzialność za ten historyczny moment, za tę katastrofę, spadnie na obie strony i mam nadzieję, że pan Juncker i pan Barnier (europejski negocjator Brexitu – red.) zdają sobie z tego sprawę” – oświadczył.

Eurodeputowany wyraził nadzieję na jak najszybsze wznowienie negocjacji.

Odkładanie terminu Brexitu w nieskończoność prowadzi do jeszcze większego chaosu i niepewności prawnej, więc proszę panów o podjęcie odpowiednich działań” – zaapelował polski polityk.

Zbigniew Kuźmiuk mówił o niepewności praw obywateli Unii Europejskiej w przypadku bezumownego Brexitu:

W umowie prawa te były zagwarantowane na tym samym poziomie, na którym są obecnie” – powiedział.

Poseł do PE zwrócił też uwagę na prawdopodobieństwo nieuregulowania przez Wielką Brytanię wynoszących ok. 50 mld euro zobowiązań wobec budżetu unijnego oraz na możliwe problemy w handlu z tym krajem.

Brak porozumienia oznacza że handel będzie musiał być prowadzony w oparciu o reguły Światowej Organizacji Handlu, czyli na przykład wprowadzenie ceł, kontyngentów wwozowych czy inne ograniczenia pozataryfowe” – stwierdził Kuźmiuk i dodał, że Unia powinna wykazać się dobrą wolą w negocjacjach umowy wystąpienia.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl