Watykan: Ojciec św. Franciszek otworzył światowe spotkanie „Sport w służbie ludzkości”

„Sport w służbie ludzkości” – to hasło pierwszego światowego, międzyreligijnego spotkania w Watykanie, które w środę otworzył papież Franciszek. Przybyli sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

W Auli Pawła VI obecni byli przedstawiciele różnych religii i wyznań, wśród nich anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby, medaliści olimpiad i paraolimpiad oraz sportowcy z olimpijskiej reprezentacji uchodźców.

Otwierając obrady globalnej konferencji na temat wiary i sportu, papież Franciszek powiedział: „Widok sportowców prezentujących maksimum swych możliwości wywołuje nasz entuzjazm, zadziwia, sprawia, że czujemy się dumni„.

Jest wielkie piękno w harmonii pewnych ruchów, podobnie jak w sile czy w grze drużynowej. Kiedy tak się dzieje, sport przekracza wymiar czystej fizyczności i prowadzi nas na arenę ducha i wręcz tajemnicy” – mówił Ojciec Święty.

Wyraził uznanie dla światowych instytucji sportowych, które troszczą się o poszanowanie godności człowieka i wartość integracji. Papież zwrócił uwagę na decydującą rolę paraolimpiad, które umożliwiły widzom poznanie i podziwianie nadzwyczajnych osiągnięć sportowców o różnych możliwościach i zdolnościach. Zauważył, że takie wydarzenia ukazują wielkość i czystość gestu sportowego.

Franciszek przypomniał, że są także dzieci i osoby młode żyjące na marginesie społeczeństwa.

Wszyscy znamy entuzjazm dzieci grających nienapompowaną albo uszytą ze strzępków piłką na przedmieściach wielkich miast lub na drogach małych osad. Chciałbym zachęcić wszystkich – instytucje, kluby sportowe, organizacje edukacyjne i społeczne, wspólnoty religijne – do wspólnego działania na rzecz tego, aby dzieci miały dostęp do sportu w godnych warunkach, a zwłaszcza dzieci wykluczone z niego z powodu ubóstwa” – oświadczył Ojciec Święty.

Papież położył też nacisk na wartość sportu amatorskiego, a wśród najważniejszych zadań wskazał zachowanie autentyczności sportu i jego ochronę przed manipulacjami i komercyjnym wyzyskiem.

Byłoby smutno, dla sportu i dla ludzkości, gdyby ludzie nie byli więcej w stanie ufać w prawdziwe rezultaty sportowe lub gdyby cynizm i sceptycyzm wzięły górę nad entuzjazmem i radosnym, bezinteresownym uczestnictwem” – ocenił Franciszek i podziękował za wysiłki w celu wykorzenienia wszelkich form korupcji i manipulacji.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl