K. Pawłowicz: CETA i TTIP są szkodliwe dla Polski

W Sejmie posłowie obradowali nad kontrowersyjnymi ustawami CETA i TTIP. Poseł Prawa i Sprawiedliwości prof. Krystyna Pawłowicz zdecydowanie skrytykowała obie umowy wskazując na szkodliwe dla Polski konsekwencje ich podpisania.

Obie umowy Unii Europejskiej dotyczące handlu i usług USA z Kanadą były przez Komisję Europejską negocjowane z wielkimi korporacjami, ale w tajemnicy przed państwami członkowskimi i przy dużych protestach opinii publicznej. Umowy te przewidują tzw. ISDS-y, czyli system prywatnych arbitrów, którzy będą rozstrzygać skargi wielkich korporacji przeciwko suwerennym państwom, jakie zdaniem korporacji zagrażałyby swym prawem – konstytucją, ustawami czy decyzjami administracyjnymi – ich interesom i spodziewanym zyskom. Decyzjami tych prywatnych arbitrów, państwa miałyby płacić tym korporacjom olbrzymie kary. Nie tylko procedura przepychania obu ustaw jest wadliwa, ale jeszcze groźniejsza jest ich treść, która w perspektywie zniszczy słabych polskich niekonkurencyjnych, drobnych i średnich przedsiębiorców, ale też jeszcze zdrowe lecz niekonkurencyjne dla korporacji polskie rolnictwo. Obie umowy uderzają w demokratyczne mechanizmy władzy suwerennego państwa na rzecz niekontrolowanego, hybrydowego systemu władzy korporacji i prawników ponadnarodowych, których interesom suwerenne i demokratyczne państwa zostają podporządkowane w obszarze gospodarki i rolnictwa – podkreśliła prof. Pawłowicz.

W imieniu swoich wyborców ze wschodniej Polski protestuję przeciwko obu fundamentalnie szkodliwym dla Polski umowom, ich obecnych rozwiązaniach i procedurze – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości i dodała, że nie można sprzedawać Polski za zysk nie naszych, ale ponadnarodowych korporacji, dla których Polska jest jedynie łatwym rynkiem zbytu, i które dokończą dzieła rozpoczętego przez korporacje europejskie, czyli zniszczenia polskiego rolnictwa i drobnej przedsiębiorczości.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl