fot. twitter.com/tpietrasienski

Polska może ubiegać się o dofinansowanie pływającego terminala LNG w Gdańsku

Pływający terminal LNG może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Inwestycja ma powstać w Porcie Gdańskim. Terminal został wpisany przez Komisję Europejską do statusu projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania. Oznacza to, że inwestycja pokrywa się z celami energetycznymi Unii Europejskiej.

Jak podkreślił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, terminal LNG w Gdańsku to kolejny etap zabezpieczenia polskiego sektora energetycznego.

– Ta inwestycja jest pomyślana jako wypełnienie i rozbudowanie możliwości odbioru skroplonego gazu od strony morza w Polsce. Rozbudowujemy gazoport w Świnoujściu i ta rozbudowa idzie swoim torem, a za 3 lata po zakończeniu rozbudowy Świnoujścia będziemy stawiali ten pływający gazoport, terminal w porcie w Gdańsku. On da możliwość sprowadzenia do Polski czterech miliardów metrów sześciennych gazu – wskazał Piotr Naimski.

Według planów rządu terminal ma być gotowy w 2025 r. Inwestycja jest realizowana przez Gaz-System.

Obecnie spółka jest zaangażowana w działania na rzecz integracji i rozwoju rynku gazu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz Morza Bałtyckiego.

RIRM

drukuj