fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

[TYLKO U NAS] Prof. Z. Krysiak: Obecni liderzy UE mają swoją logikę, a ich celem jest zniszczenie tego, co jest fundamentem Europy

Koncepcja Roberta Schumana wspólnoty narodów Europy bazowała na relacjach, a instytucje miały pełnić podrzędną funkcję przejściową, niejako służebną wobec instytucji narodowych. Obecni liderzy Unii Europejskiej mają swoją logikę. Ich celem jest zniszczenie tego, co jest fundamentem Europy – powiedział prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana, w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

W 1952 r. w Strasburgu odbyła się pierwsza sesja Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Było to początkiem Parlamentu Europejskiego, który obchodzi teraz 70 lat swojego istnienia.

– Od paru dekad podmiot ten uzurpuje sobie prawo stawania nadrzędnie przy stanowieniu prawa nad parlamentami narodowymi. Kiedy jeszcze żył Robert Schuman (umarł w 1963 roku), podmiot ten  był miejscem dyskusji, ciałem doradczym, gdzie przedstawiciele różnych krajów byli nie po to, aby stanowić prawo i je narzucać innym narodom, tylko żeby roztrząsać wspólne problemy. To była percepcja Schumana. (…) W 1992 r. przyjęto traktat z Maastricht. Wtedy zaczęło się odchodzić od myślenia wspólnotowego – zwrócił uwagę prof. Zbigniew Krysiak.

Gość TV Trwam przypomniał, że 10 lat po śmierci Roberta Schumana zaktywizowali się tzw. naśladowcy Altiero Spinelliego, którzy chcieli usunąć suwerenność narodową.

– W miejsce instytucji narodowych chcieli ustanowić superpaństwo, instytucje centralne. Niektórzy próbowali wmawiać, że Schuman stworzył Unię Europejską, a więc coś, co miało być europejskim rządem. Nie! Koncepcja Schumana wspólnoty narodów Europy bazowała na relacjach, a instytucje miały pełnić podrzędną funkcję przejściową, niejako służebną wobec instytucji narodowych ­– podkreślił.

Prezes Instytutu Myśli Schumana odniósł się także do obecnych liderów Unii Europejskiej.

– Zawodzi logika wśród tzw. liderów. Natomiast są to osoby świadome. Oni mają swoją logikę i wiedzą, że ich celem jest zniszczenie tego, co jest fundamentem Europy – zaznaczył.

Prof. Ryszard Legutko, filozof i polityk, powiedział na forum Parlamentu Europejskiego, że instytucja ta odwraca się plecami do milionów ludzi i służy interesom jednej orientacji politycznej. Słowa europosła wywołały poruszenie na sali plenarnej.

– Jest chęć wprowadzenia władzy totalitarnej. To system przypominający komunizm. Te osoby nie zwyciężą. Widzimy bowiem, że w kolejnych krajach wybory wygrywają ludzie myślący, jak Schuman – Włochy, Bułgaria, Szwecja. (…) Układ lobbingowy będzie trwał jeszcze jakiś czas. Musi się to wkrótce skończyć. Zaczyna się to nawet w Niemczech. Tamtejsze społeczeństwo jest przyzwyczajone do pewnej dyscypliny, ale kumuluje się tam niezadowolenie z tego powodu, że tzw. liderzy polityczni są w układzie z oligarchami, z kapitałem. Coraz mniej liczą się tam małe podmioty. Różnego typu formy niezadowolenia pojawiają się w różnych krajach – wskazał prof. Zbigniew Krysiak.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl