fot. PAP/Leszek Szymański

[TYLKO U NAS] S. Horbaczewski: Polska działa w sposób zgodny z podpisanymi przez siebie umowami, blokowanie wypłaty środków z KPO przez instytucje Unii jest nadużyciem

Kolejne środki unijne na czele z Krajowym Planem Odbudowy są blokowane dla Polski. Część z nich to pożyczki, część to zapomogi, ale na razie pieniędzy nie ma. „W moim przekonaniu te pieniądze na pewno się pojawią. Polska bowiem bardzo efektywnie wykorzystuje fundusze unijne. Natomiast kiedy chodzi o zarządzanie i kontrolę wydatkowania tych środków oraz przejrzystość struktur administracyjnych zarządzających tymi funduszami, jesteśmy bardzo dobrze postrzegani przez same instytucje unijne. Naszym nieszczęściem okazało się przewodniczenie Niemiec Radzie Unii Europejskiej w drugiej połowie 2020 roku, kiedy to udanie powiązano pewne tematy polityczne z kwestiami finansowymi, oczywiście ze szkodą dla Polski” – przekonywał Sławomir Horbaczewski w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Jednak sytuację Polski w kwestii funduszy unijnych zmieniła także wojna na Ukrainie. [czytaj więcej]

W 2016 roku Turcja, nienależąca do Unii Europejskiej, otrzymała od Unii sześć miliardów euro wsparcia na rozwiązanie problemów z emigrantami. Tymczasem w 2022 roku, kiedy wiemy już o ponad 5,3 miliona uchodźców, którzy przedostali się z Ukrainy do naszej ojczyzny, Polska nie otrzymała na ten cel ani jednego euro. Jesteśmy ważnym członkiem Unii Europejskiej, finansujemy już 4,9 proc. budżetu unijnego, nasz dochód narodowy wzrasta rok po roku, a wraz z nim udział Polski w finansowaniu UE. Przykładem zobowiązań są odsetki, jakie nasz kraj płaci w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jest to ok. 734 miliony euro rocznie płacone od tego roku. Tym bardziej więc Polska nie może być pomijana w tak ważnym obszarze, jak wypłata narzędzi wzmacniających, takich jak KPO. Naszą rację powinniśmy udowodnić kompletną i przejrzystą dokumentacją, którą już należy zbierać – mówił Sławomir Horbaczewski.

Polska – zdaniem gościa – nie sobie ma w tej materii nic do zarzucenia i powinno to znaleźć odzwierciedlenie w jej działaniu.

Musimy mocno trwać na naszych pozycjach i udowodnić, że działamy w sposób zgodny z prawem, zgodnie z umowami, które podpisaliśmy i w związku z tym powinniśmy mieć wypłacone te środki, na które się umówiliśmy – podsumował ekspert.

Cała rozmowa z udziałem Sławomira Horbaczewskiego z audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl