Obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego oraz 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowały liczne wydarzenia o charakterze państwowym, patriotyczno-religijnym, kulturalnym oraz rozrywkowym. Resort obrony zachęca, aby wziąć udział w święcie polskich żołnierzy oraz kolejnej rocznicy wiktorii Polski w walce z rosyjskim najeźdźcą w 1920 roku.

Podczas niedzielnego wieczornego Apelu Pamięci na Wojskowych Powązkach prezydent Andrzej Duda przypomniał, że zwycięstwo nad bolszewikami kosztowało życie tysiące żołnierzy. [czytaj więcej]

– To jest cena, którą Rzeczpospolita płaciła w tamtym czasie za to, by mogła powstać z popiołów, z martwych i przetrwać najtrudniejsze momenty. Może teraz to, co znaczy bronić Ojczyzny i niepodległości, widoczne jest znacznie wyraźniej, kiedy patrzymy na tych, którzy przybyli do nas z Ukrainy, uciekając przed wojną, gdy wiemy o tym, że tam obrona Ojczyzny przynosi śmierć i to nie jest żart nawet w XXI wieku bronić niepodległości, będąc żołnierzem, idąc na ochotnika do wojska – akcentował prezydent Andrzej Duda.

O godzinie 10.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie sprawowana będzie Msza św. za Ojczyznę.

Od godziny 11.00 do 18.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na terenie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie będą się odbywały pokazy sprzętu, dostępne będą wystawy, a najmłodsi będą mogli wziąć udział w grach i zabawach edukacyjnych.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się Uroczysta Odprawa Wart Przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wręczenie nominacji generalskich.

O godzinie 14.00 na Polach Ossowskich będzie można obejrzeć rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej. Jednocześnie w 17 miejscowościach w całej Polsce będą trwały pikniki wojskowe pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”. Mapa dostępna jest na stronie internetowej MON. [tutaj]

Na zakończenie obchodów o godzinie 20.00 w Elblągu rozpocznie się koncert piosenki wojskowej państw Organizacji Narodów Zjednoczonych (NATO).

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj