fot pixabay.com

Regionalne Święto Ziół w olsztyneckim skansenie

Święcenie ziół, kwiatów oraz zbóż, spotkania z zielarzami, kiermasz rzemiosła i kulinariów – to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć dziś (15 sierpnia) podczas Regionalnego Święta Ziół w olsztyneckim skansenie.

Charakter wydarzenia nawiązuje do ludowej tradycji święcenia ziół, kwiatów oraz zbóż. Głównym celem imprezy jest promocja ziół, jako atrakcyjnego
i rynkowego produktu środowiska naturalnego obszarów wiejskich, prezentacja  upraw i producentów ziół oraz produktów zielarskich z województwa warmińsko–mazurskiego z uwzględnieniem ich użycia w medycynie, kosmetologii i gastronomii.

Powyższym działaniom będą towarzyszyć warsztaty i pokazy związane z tematem ziół, spotkania z zielarzem oraz kiermasz regionalnego rzemiosła i kulinariów.

Uroczyste otwarcie wydarzenia będzie miało miejsce o godz. 11.00, na którym Dyrektor Muzeum przywita przybyłych Gości. O godz. 12.30 w zabytkowym Kościele z Rychnowa odbędzie się Msza Święta z poświęceniem własnoręcznie przygotowanych bukietów.

Kiermasz rękodzieła i kulinariów będzie trwać już od godziny 10.00. Na scenie koncerty i występy artystyczne. Wystąpią: Zespół Tańca Ludowego „Perła Warmii”, Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z widowiskiem obrzędowym „Wesele Kurpiowskie” oraz Karolina Lizer z zespołem „Lśniąca. Łąkowe historie”.

Najmłodsi goście będą mogli wziąć udział w animacjach teatralnych przygotowanych przez Hannę Banasiak, pt. „Zieleń, nie zieleń” oraz w warsztatach prowadzonych przez pracowników Muzeum. Zapraszamy m.in. na „Magię ziół” – malowanie na szkle, „Ziołowe kafelki” czy na warsztaty „Wędrowny drukarz” z ludowego zdobnictwa tkanin ornamentem roślinnym. Pokażemy też, jak wygląda obróbka lnu metodą tradycyjną.

Wspólnie z Wioską Ginących Zawodów zapraszamy na pokazy tłoczenia oleju na historycznych urządzeniach oraz na „Zielarski kram”- pachnące ziołami stoisko wędrownej zielarki, która opowie o  sposobach i technikach przygotowywania ziół i wywarów leczniczych.

Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl