(fot. PAP)

Tusk kandydatem na szefa KE?

Wśród kandydatów na nowego szefa Komisji Europejskiej wymieniany jest premier Polski Donald Tusk – informuje dziś rosyjska gazeta „Kommiersant”.

Szanse premiera na objęcie tego urzędu rosyjska gazeta ocenia jako realne.

Według dziennika „cieszy się on reputacją skutecznego, proeuropejskiego polityka. I to w regionie, w którym eurosceptycyzm zapuścił głębokie korzenie”.

„Kommiersant” to gazeta popierająca  te same osoby co kreml; kiedy premierem w Polsce był Jarosław Kaczyński widać było dezaprobatę dla rządu – mówi poseł Marek Suski.

– To bardzo ciekawe zjawisko, że rosyjska gazeta mówi o tym, kto może w Unii zająć jaką funkcję. Jak na razie w UE, o takich szansach premiera Tuska nie słychać, więc to bardzo ciekawe, dlaczego z tamtej strony płyną jakieś wskazówki, a może to jest pocałunek śmierci dla Donalda Tuska – powiedział poseł Marek Suski.

Jak mówi poseł szanse są znikome;  jednak dla Niemiec ta kandydatura byłaby wygodna.

– Uległość wobec interesów niemieckich. Rosja jest poza UE, ale mają często wspólne interesy. Chociażby rurociąg, który odcina Polskę od Bałtyku, od dostaw, chociażby większych kontenerów, czy też dostaw gazu. Z tego punktu widzenia, jak gdyby Niemcy rzeczywiście brały górę w UE, to jakieś tam szansę ma, chociaż sądzę, że politycy europejscy po prostu nie oddadzą tej bardzo ważnej, choć trochę napompowanej funkcji – stwierdził poseł Marek Suski.

 

Wypowiedź pos. Marka Suskiego


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj