(fot.PAP)

Sikorski powinien podać się do dymisji?

Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski stwierdził, że identyfikowanie ciał ofiar wypadków nie należy do obowiązków konsula RP. Sikorski powinien podać się do dymisji powiedział poseł PiS Andrzej Jaworski.

Poseł PiS Andrzej Jaworski wyjaśnił, że z wypowiedzi ministra Sikorskiego wynika, iż nie zna on obowiązującego prawa, dotyczącego ustawy o konsulach RP.

Na jednym z portali społecznościowych  szef tego resortu napisał, że jeżeli konsulowie będący w Moskwie  pomagali rodzinom ofiar katastrofy smoleńskiej w identyfikacji bliskich to robili to z sympatii.

Poseł Andrzej Jaworski mówi wprost – minister powinien natychmiast podać się do dymisji, ponieważ nie zna obowiązującego prawa. Poseł powołał się na ustawę z 13 lutego 1984 o funkcji konsulów.

– Jak zobaczyłem wpis Radosława Sikorskiego z dwóch względów ogarnęło mnie przerażenie. Po pierwsze to całkowity brak empatii do osób, których dotknęła tragedia i do osób, które pełniły największe funkcje w naszej Ojczyźnie. Jest to wypowiedź, całkowicie niezrozumiała. Przeraża również to, że Radosław Sikorski nie zna podstawowego prawa, które dotyczy jego resortu. Ustawa o konsulach RP mówi wyraźnie, że to konsulowie są odpowiedzialni za wystawienie aktów zgonów osób, które zginęły czy umarły na statkach morskich, czy powietrznych. W tym przypadku trudno wyobrazić sobie, aby konsul mógł wystawić akt zgonu, nie będąc przy identyfikacji osoby, która tę śmierć poniosła”- powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Sprawa wyszła na jaw w związku z informacją o zmianie ciała śp. Ryszarda Kaczorowskiego z inną osobą, która zginęła 10 kwietnia 2010 roku.

Według nieoficjalnych informacji osobą, która pomyliła się  podczas identyfikacji ciała byłego prezydenta RP na uchodźctwie był urzędnik ministerstwa spraw zagranicznych.

RIRM 

drukuj