EBC krytycznie o projekcie ustawy o podatku bankowym

Europejski Bank Centralny krytycznie ocenia projekt ustawy o podatku bankowym. W ocenie instytucji struktura podatku może być zachętą do transferu aktywów za granicę.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości odnosząc się do zarzutów podkreślają, że lobby bankowe nie jest zainteresowane tego typu daniną. Podatkiem bankowym od lutego mają być objęte niektóre instytucje finansowe w naszym kraju.

Poseł Wiesław Janczyk, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych, spodziewał się nawet większej krytyki ze strony banków.

Zapewnia, że potencjał rozwoju sektora bankowego w Polsce nie zostanie naruszony.

– Podaje się różne przykłady, różne wyliczenia, np. z Węgier, które pokazują, że tam cofnęła się akcja kredytowa, ale według naszych ocen i badań, było to związane z innymi procesami gospodarczymi. Poza tym, tak naprawdę, żeby ruszyć mocno wzrost PKB i finansowanie polskiej gospodarki, trzeba w Polsce przemodelować system kredytowy do momentu w którym zostaną użyte inne instrumenty kredytowe, nie tylko te pochodzące z depozytów – zwraca uwagę poseł Wiesław Janczyk.

Podatkiem zostaną objęte banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i i firmy pożyczkowe. Dla wszystkich tych instytucji będzie obowiązywała jedna stawka, która wyniesie rocznie 0,44 proc. wartości ich aktywów. Ustawa o podatku od niektórych instytucji finansowych z Senatu trafiła z powrotem do Sejmu.

Najprawdopodobniej zostanie przegłosowana na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu parlamentu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl