Waszczykowski: nie ma zagrożenia, że szczyt NATO zostanie przeniesiony

Nie ma zagrożenia, że szczyt NATO, który ma odbyć się w lipcu w Warszawie, zostanie przeniesiony do innego kraju – powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, komentując doniesienia niemieckiej prasy.

Sugestie, że szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego mógłby zostać przeniesiony do jednego z krajów bałtyckich, opublikowała w niedzielę gazeta „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”. Według gazety powinno to nastąpić, jeżeli polskie władze nie zaprzestaną „demontowania państwa prawa”.

„Bzdury. Nie ma takiego zagrożenia. Szczyt warszawski musi się odbyć w Warszawie. Dwa lata temu podjęto decyzję. Dokumenty są wydrukowane, przyjęte są harmonogramy pracy. Nie ma sensu na ten temat dywagować” – powiedział Witold Waszczykowski dziennikarzom w Brukseli.

Poinformował też, że zapoznał się już z opublikowaną w piątek opinią Komisji Weneckiej na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

„Opinia nie jest wyrokiem, ale jest bardzo cenną opinią, którą na pewno wszyscy będą brali pod uwagę i będą na ten temat rozmawiali” – powiedział Witold Waszczykowski.

„Zgodnie z decyzją rządu opinia Komisji Weneckiej zostanie przekazana do parlamentu. Najprawdopodobniej zostanie stworzona w parlamencie jakaś komisja, która będzie dyskutować na ten temat” – dodał szef MSZ.

Według ministra w PiS nie ma głosów, że wniosek do Komisji Weneckiej o opinię na temat zmian ustawy o TK był błędem. „Nie ma takich głosów – zapewnił. – Wszystkie decyzje były podejmowane w pewnym kontekście i sytuacji, w oparciu o informacje, które mieliśmy w danym okresie”.

Witold Waszczykowski powiedział też, że Polska jest gotowa do dialogu z Komisją Europejską, która prowadzi procedurę ochrony państwa prawa w związku ze sporem wokół TK w Polsce.

„Jesteśmy otwarci, na pewno podejmiemy dialog, będziemy wyjaśniać. Nic złego w Polsce się nie dzieje” – dodał Waszczykowski.

„Musimy poczekać, jakie będą działania Komisji Europejskiej, czego będzie sobie życzyła, z kim będzie chciała rozmawiać” – zapewnił minister.

KE ma wrócić do dyskusji na temat praworządności w Polsce po Wielkanocy.

W niedzielę wieczorem w Brukseli szef MSZ wziął udział w koncercie muzyki filmowej z „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego w wykonaniu orkiestry i chóru Narodowego Forum Muzyki z Wrocławia pod batutą kompozytora Zbigniewa Preisnera.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl