fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Premier Morawiecki: Stała obecność wojsk NATO na terytorium Polski jest realizacją testamentu Lecha Kaczyńskiego

Premier Mateusz Morawiecki i szef MON Mariusz Błaszczak spotkali się dziś z żołnierzami wielonarodowego batalionu NATO w Bemowie Piskim. W swoich przemówieniach dziękowali im za służbę na rzecz bezpieczeństwa Polski i całego Sojuszu. Złożyli również życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

Premier Mateusz Morawiecki wyraził przekonanie, że znak firmowy rządu, jakim jest bezpieczeństwo finansowe, wewnętrzne, a w szczególności bezpieczeństwo zewnętrzne, które zapewniają żołnierze, jest czymś fundamentalnie ważnym.

– Stała obecność wojsk NATO na terytorium Polski była zawsze marzeniem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i realizacją jego testamentu. Cieszymy się, że zakup broni, ale też ćwiczenia, obecność, misja, podejście jak u muszkieterów – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego – zwiększają bezpieczeństwo Polski – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że Polska nie tylko jest biorcą, ale i dawcą bezpieczeństwa. Przypomniał w tym kontekście, że polscy żołnierze stacjonują m.in. w Rumunii, na Łotwie i w Afganistanie.

– To jest dowód naszego zaangażowania i poważnego traktowania naszych obowiązków. Staramy się o to, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze i wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt, stąd wczorajsza umowa, która gwarantuje dostarczenie do Polski najnowocześniejszego sprzętu. Staramy się też, żeby Wojsko Polskie było jak najlepiej skoordynowane z wojskiem NATO – powiedział Mariusz Błaszczak.

W skład Batalionowej Grupy Bojowej NATO, stacjonującej na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, wchodzą Amerykanie, Brytyjczycy, Chorwaci i Rumuni, którzy służą z polskimi żołnierzami 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

RIRM/TV Trwam News

drukuj