fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier Szydło rozpoczęła wizytę w Berlinie

Premier Beata Szydło w piątek przed południem rozpoczęła wizytę w Berlinie. Szefowa rządu będzie rozmawiać z kanclerz Niemiec Angelą Merkel m.in. o kryzysie migracyjnym i wzajemnych relacjach w związku z 25-leciem traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Premier Szydło wizytę w stolicy Niemiec rozpocznie od rozmowy z kanclerz Merkel. Następnie prezes Rady Ministrów wygłosi przemówienie na konferencji „Polska i jej polityka zagraniczna” organizowanej przez Fundację Koerbera.

Według wiceszefa MSZ Konrada Szymańskiego przypadająca w tym roku 25. rocznica traktatu między Polską i Niemcami o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy będzie okazją do podsumowania wzajemnych relacji. Jak mówił, będzie to jeden z kluczowych elementów rozmów, również pod kątem organizacji konsultacji międzyrządowych, które powinny się odbyć w okolicach tej rocznicy.

Traktat został podpisany w czerwcu 1991 roku. W dokumencie, który stanowił uzupełnienie układu granicznego z 14 listopada 1990 roku, podkreślono znaczenie stosunków polsko-niemieckich dla Europy oraz zapowiedziano uregulowanie kwestii mniejszości niemieckiej w Polsce i polskiej w Niemczech.

Wiceszef MSZ podkreślał znaczenie Niemiec w kontekście rozwiązania problemów Unii Europejskiej. „Niemcy są dzisiaj krajem kluczowym dla rozwiązania problemów wewnętrznych Unii Europejskiej, dla przyszłości tego projektu, i Polska to dostrzega” – mówił Szymański.

Chcemy, by te nowe recepty i scenariusze były pisane w taki sposób, by Unia nie skończyła jako organizacja wąska, mała, zamknięta, klaustrofobiczna, ponieważ to przyniosłoby szkodę Europie i myślę, że te racje w Berlinie są akurat dobrze rozumiane. Berlin należy do tych stolic, które widzą projekt europejski szerzej i to jest dobry grunt pod pisanie polsko-niemieckich scenariuszy dla przyszłości Europy – powiedział.

Szymański zaznaczył, że tematem rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel będą również tematy przyszłotygodniowego szczytu unijnego, w tym kryzys migracyjny.

Po wizycie w Berlinie dla polityków niemieckich, a także – mam nadzieję – dla niemieckiej opinii publicznej, będzie oczywiste, że Polska nie jest problemem w rozwiązywaniu kryzysu migracyjnego, ale jest częścią rozwiązania, częścią odpowiedzi na kryzys migracyjny – mówił wiceszef MSZ.

Jak podkreślił, Polska co prawda podtrzymuje swoje stanowisko wobec mechanizmu relokacji uchodźców, ale jest gotowa do wsparcia m.in. uszczelniania granicy zewnętrznej UE i finansowania pomocy humanitarnej dla uchodźców poza granicami UE.

Będą to pierwsze dwustronne rozmowy premier Szydło i kanclerz Merkel.

            PAP/RIRM

drukuj