fot. PAP/EPA

Węgry: J. Ader przyjął nominację Fideszu na prezydenta

Prezydent Węgier Janos Ader przyjął nominację rządzącej partii Fidesz do pełnienia funkcji szefa państwa przez kolejną 5-letnią kadencję – poinformowało w czwartek w oświadczeniu Biuro Prezydenta.

„Przyjmuję nominację. Wystartuję w wiosennych demokratycznych wyborach zgodnie z zapisami ustawy zasadniczej” – zacytowano Adera w oświadczeniu.

Prezydent na Węgrzech nie jest wyłaniany w wyborach powszechnych, tylko wybierany przez parlament. Szef państwa nie ma szerokich uprawnień. Może m.in. odesłać ustawę do ponownego przeanalizowania przez parlament albo wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego o opinię na jej temat. Jeśli jednak parlament będzie przy niej obstawać lub Trybunał nie stwierdzi niezgodności z konstytucją, prezydent jest zobowiązany ją podpisać.

Prezydent mianuje także niektórych kluczowych urzędników, w tym prezesa Narodowego Banku Węgier (który jednakże jest nominowany przez premiera), sędziów i ambasadorów.

Ader pełni stanowisko prezydenta od maja 2012 r., a jego kadencja upływa w maju 2017 r.

W prasie węgierskiej spekulowano wiosną bieżącego roku o ewentualności nominowania przez Fidesz na stanowisko prezydenta innego polityka niż Ader, ostatecznie jednak w ubiegłym tygodniu zdecydowano się go poprzeć.

Niewykluczone, że Ader będzie wiosną jedynym kandydatem na stanowisko prezydenta. Węgierska konstytucja stanowi bowiem, że nominacje na to stanowisko może wysuwać co najmniej 1/5 posłów. Frakcja skrajnie prawicowego Jobbiku nie ma wystarczającej liczby członków, a lewica i posłowie niezależni mogą nie być w stanie wystawić wspólnego kandydata.

Jeśli w pierwszym głosowaniu prezydent nie zostanie zatwierdzony większością dwóch trzecich głosów, w drugim wystarczy poparcie większości głosujących posłów.

PAP/RIRM

drukuj