Dziś otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów

W Markowej na Podkarpaciu zostanie dziś otwarte Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. W uroczystościach będzie uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Oficjalne otwarcie zaplanowano na 17.30. W programie są między innymi modlitwy – chrześcijańska i żydowska – oraz ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych Polakom, którzy ratowali Żydów.

Cała rodzina Ulmów za ratowanie żydowskich rodzin została rozstrzelana przez niemieckiego okupanta.

Wczoraj Sejm, w związku z otwarciem Muzeum, przyjął przez aklamację uchwałę oddającą hołd Polakom, którzy ratowali Żydów, a szczególnie tych, którzy zapłacili za to życiem. Jej treść odczytał Marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Hołd dla sprawiedliwych Polaków jest jednocześnie wyraźnym przypomnieniem całemu światu, że w odróżnieniu od okupowanej Zachodniej Europy, na ziemiach Polskich za nawet najmniejszą pomoc Żydom groziła kara śmierci. Choć wojna jest często demoralizująca dla wszystkich stron konfliktu, przedstawiciele polskiego społeczeństwa dawali świadectwo gorliwej wiary, okazywali miłosierdzie i wypełniali chrześcijańskie przykazania. Mimo widma największej kary, wielu Polaków zdecydowało się udzielić pomocy prześladowanym Żydom. Szacuje się, że dzięki tej pomocy ocalało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wśród tych, którzy zginęli za udzielanie pomocy Żydom, była rodzina Ulmów – powiedział Marszałek Sejmu.

Nazwiska członków rodziny Ulmów oraz innych zamordowanych Polaków znajdują się na tabliczkach przed wejściem do Muzeum. Na monumentalnej ścianie pamięci znajdują się też inne nazwiska Polaków, którzy ratowali Żydów.

Głównym elementem wyposażenia wnętrza jest symboliczny dom Ulmów. Z ekspozycji multimedialnej muzeum możemy się dowiedzieć między innymi o historii Markowej, losach społeczności żydowskiej i formach pomocy, jaką otrzymali od Polaków.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl