fot. flickr.com

MEN przedstawi zmiany w szkolnictwie

Minister edukacji Anna Zalewska zaprezentuje dziś szczegóły dotyczące zmian w strukturze szkół. Następnie rozwiązania mają być poddane konsultacjom społecznym.

Główne założenia reformy oświatowej to likwidacja gimnazjów, powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum ogólnokształcącego.

Zdecydowana większość rodziców pozytywnie ocenia plany Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące zmian w systemie nauczania – napisał dziś dziennik „Rzeczpospolita”.

Z ankiety, którą opisuje dziennik wynika, że aż 64 proc. rodziców popiera powrót ośmioletnich podstawówek i czteroletnich liceów.

Gimnazja po prostu nie zdały egzaminu w polskim systemie oświaty – ocenił Mirosław Orzechowski, były wiceminister edukacji. Dodał, że rodzice liczą na zmiany – wyższy poziom kształcenia oraz całościowego wychowania uczniów.

– Szkoła jednorodna, taka, do której posyła się dziecko do I klasy, a gdzie wychodzą po VIII klasie – idą już do liceum w „ogładzie wychowawczej” oraz z odpowiednim zasobem wiedzy. Mam nadzieję, że konsultacje społeczne przyniosą taki efekt, iż zostanie wsparty kurs na reorganizację oraz zamiary umocnienia procesów wychowawczych i edukacyjnych – że przede wszystkim zostanie podniesiony poziom w szkole, a negatywna ocena z zachowania nie będzie dawała szansy na promocję do następnej klasy – podkreślił Mirosław Orzechowski.

Szefowa MEN Anna Zalewska zapewniła, że z reformą nie wiążą się żadne dodatkowe koszty, ani zwolnienia nauczycieli. To dotychczasowe budynki szkół mają być dopasowywane do zmian w poziomie kształcenia. Samorządy natomiast będą miały czas na dostosowanie placówek i kadr.

RIRM

drukuj