fot. facebook.com

Pierwsza ulica imienia o. Jana Góry

We wsi Luciny, pod Śremem powstała ulica o. Jana Góry. To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Dominikanin, twórca spotkań lednickich zmarł w grudniu zeszłego roku.

Charyzmatyczny dominikanin wychował dziesiątki tysięcy młodych ludzi. Jednym z nich był Ludwik Olejniczak. To z jego inicjatywy powstała pierwsza w Polsce ulica o. Jana Góry.

 – Pomysł wziął się stąd, że przez wiele lat współpracowałem z o. Górą. Po jego śmierci zaczęło nam go zwyczajnie brakować. Kiedy na początku roku okazało się, że Luciny będą miały nadawane nazwy ulic to od razu sobie pomyślałem, że jedną z ulic warto by było upamiętnić ojca Jana – powiedział Ludwik Olejniczak.

Sama realizacja pomysłu okazała się już nie taka łatwa.

– Chcieliśmy jego imieniem nazwać jedną z głównych ulic. Tego nie udało się przeforsować. Jest to taka polna ulica, ale nawiązuje ona do o. Jana Góry, który też na Polach Lednickich, na łące zbudował coś wielkiego – podkreślił Zbigniew Maćkowiak – sołtys Lucin.

Ulica jest niepozorna. Niewybrukowana. Prowadzi do lasu. Przy ulicy o. Jana stoi tylko jeden dom. Ale jest tam wiele wydzielonych działek budowlanych. Niektóre, już sprzedano. Uroczystość związaną z nadaniem nazwy ulicy zorganizowano z ogromnym rozmachem.

 – Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11.00 Mszą św. w tutejszej kaplicy. Po Eucharystii odbył się godzinny koncert zespołu Siewcy Lednicy. Myślę, że niezapomniany, zwłaszcza dla mieszkańców, którzy do dzisiaj wspominają, że takiego koncertu nie przeżyli nigdy – dodaje Ludwik Olejniczak

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele powiatu śremskiego, w którym leży wieś Luciny.

 – Bardzo się cieszymy z tej inicjatywy. Radni przyjęli tę inicjatywę jednogłośnie. Jest to wielka radość dla ludzi młodych z naszego powiatu, ponieważ wielu ludzi młodych, co roku uczestniczy w inicjatywie o. Jana Góry, w czuwaniach na Polach Lednickich – podkreślił Robert Piątek wiceprzewodniczący Rady Powiatu Śremskiego

Ojciec Jan Góra najbardziej znany jest jako twórca Lednicy. Podczas swojego życia napisał także wiele książek i felietonów. Był współorganizatorem Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze. Stworzył cykliczne spotkania młodzieżowe w Hermanicach. Ośrodek duszpasterstwa na górze Jamna, czyli tak zwany Dom św. Jacka to także dzieło ojca Jana.  Charyzmatyczny dominikanin zmarł w grudniu ubiegłego roku. Zasłabł w trakcie sprawowania Mszy świętej.

TW Trwam News/ RIRM

drukuj