PiS: Próby organizowania protestów przez ZNP mają charakter polityczny

Parlamentarzyści PiS-u podkreślają, że próby organizowania protestów przez ZNP mają charakter polityczny. Przedstawiciele ZNP mają dziś przedstawić pytanie referendalne. Niewykluczone, że poznamy także datę strajku nauczycieli. Związkowcy chcą podwyżek o 1000 zł.

Poseł PiS-u Gabriela Masłowska zwraca uwagę, że resort edukacji prowadził długie negocjacje ze związkiem; wiele postulatów zostało wprowadzonych w życie.

Rząd zwiększy pensje nauczycieli na przestrzeni dwóch lat o ponad 16 proc. Zapowiedziano także wprowadzenie dodatków. W tym roku szkolnym wzrosła również liczba etatów dla nauczycieli o 10 tys.

Podjęto wiele różnych działań poprawiających sytuację nauczycieli. Jeśli popatrzymy na lata poprzednie, to proszę zwrócić uwagę, że poprzedni rząd zlikwidował 2,5 tys. szkół, a z pracy odeszło 40 tys. nauczycieli. To jest w ogóle nieporównywalna sytuacja. Dlatego uważamy, że obecne próby organizowania protestów nauczycieli przez ZNP mają charakter ewidentnie polityczny. Były prowadzone długie konsultacje – wskazała Gabriela Masłowska.

Związkowcy z ZNP twierdzą, że zostały wyczerpane wszelkie formuły dialogu. Referendum strajkowe ma się rozpocząć jutro. Głosowanie potrwa dwa tygodnie. Najprawdopodobniej akcja strajkowa zostanie przeprowadzona w dniach, w których zaplanowany jest egzamin gimnazjalny albo egzamin ósmoklasisty.

Gościem audycji „Rozmowy Niedokończone” w Radiu Maryja i TV Trwam będzie dziś minister edukacji Anna Zalewska. Początek o godz. 18.15.

RIRM

drukuj