TK odwołał wtorkową rozprawę w sprawie 10 uchwał Sejmu

Trybunał Konstytucyjny odwołał zaplanowaną na 12 stycznia rozprawę ws. uchwał Sejmu dotyczących, m.in. wyboru w grudniu 2015 r. pięciu nowych sędziów. Zarządzenie prezesa Andrzeja Rzeplińskiego nie zawiera uzasadnienia. Trybunał miał badać sprawę uchwał Sejmu, które stwierdziły brak mocy prawnej wyboru przez Sejm poprzedniej kadencji 5 sędziów i powołania na początku grudnia 5 nowych sędziów.

Skargę do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie złożyli posłowie Platformy Obywatelskiej, do których przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, wyraził opinię, że działania Trybunału są słuszne.

Uchwały Sejmu w sprawach indywidualnych nie podlegają kontroli Trybunału Konstytucyjnego. Co do tego jest zgodnych wielu konstytucjonalistów. To byłaby ingerencja w autonomię Sejmu. Dlatego myślę, że decyzja jest słuszna. Sądzę też, że niebawem powinno się ukazać orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, że tego rodzaju kontrola jest niedopuszczalna z mocy prawa – powiedział poseł Stanisław Piotrowicz.

Odwołanie rozprawy zakończy być może trwający w Polsce spór wokół Trybunału Konstytucyjnego. Wczoraj z prezesem Trybunału spotkał się prezydent Polski Andrzej Duda. Andrzej Rzepliński poinformował media, że rozmowa dotyczyła rozstrzygnięcia problemów, aby w Trybunale było 15, a nie 18 sędziów.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl